pętla taktyczna fot. WBOT

Leszno: Kolejni terytorialsi zaliczyli „Pętlę taktyczną”

52 rekrutów przystąpiło dziś do żołnierskiego egzaminu zwanego „pętlą taktyczną”. Dopiero ci, którzy pomyślnie ją ukończą, staną się żołnierzami 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kandydaci na żołnierzy ostatni sprawdzian z podstawowego szkolenia zdawali na poligonie w Wyciążkowie koło Leszna.

– Egzamin, który dziś się zakończył, miał na celu miała na celu sprawdzenie poziomu wyszkolenia i przygotowania kandydatów na żołnierzy OT – mówi ppor. Tomasz Molski dowódca kompanii szkolnej. – Egzamin rozpoczął się alarmem i wymarszem w rejon działań gdzie rekruci zostali wprowadzeni w sytuację taktyczną. W czasie „pętli” sprawdzeniu podlegały umiejętności nabyte w trakcie szkolenia takie jak: posługiwanie się uzbrojeniem, maską przeciwgazową, nawigowanie przy pomocy busoli, udzielanie pomocy medycznej na polu walki.

Ostatnie szkolenia bardzo różnią się od poprzednich ze względu na pandemię koronawirusa. Wszyscy rekruci szkolenie rozpoczynają od testów na obecności koronawirusa i dopiero negatywny wynik pozwala na przekroczenie bram jednostki. Same zajęcia także prowadzone są zgodnie z dodatkowymi obostrzeniami sanitarno-epidemicznymi: na cały okres szkolenia do każdej z grup są przydzieleni stali instruktorzy, a grupy szkoleniowe są separowane od siebie, także podczas transportu, posiłków i noclegów. Dowódcy na bieżąco monitorują sytuację epidemiologiczną w swoich zespołach.

Zwieńczeniem szkolenia zawsze jest uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 27 marca na terenie jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie stacjonuje 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. jednak i ona będzie wyglądała inaczej: z powodu pandemii odbędzie się bez udziału gości. Krewni i przyjaciele żołnierzy będą mogli uroczystość oglądać w internecie.

WBOT

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze