Leszno: ASF we Włoszakowicach!

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził dziś pierwszy przypadek ASF (afrykańskiego pomoru świń) w powiecie leszczyńskim, we Włoszakowicach.

GIS nie podaje szczegółów, nie wiadomo więc, czy dotyczył jednego zwierzęcia czy kilku, czy zwierzę było padłe czy nie i jak na nie natrafiono. Włoszakowice znajdują się w zachodniej części powiatu leszczyńskiego i najbliższy stwierdzony dotąd przypadek zakażenia koronawirusem znajduje się około 11 kilometrów stamtąd.

Przypomnijmy, że kilka dni temu potwierdzono pierwszy przypadek ASF w hodowli trzody chlewnej, w Więckowicach w powiecie poznańskim, jak o tym informowaliśmy.

el

1
Dodaj komentarz

avatar
Ola
Ola

13 marca 2020 (nie napiszę celowo gdzie) spacerując po lesie natrafiłam na 5 padłych dzików. Najprawdopodobniej to ASF, jednak nigdzie tego nie zgłaszałam i nawet nie mam takiego zamiaru. Wolę, żeby Matka Natura sama zdecydowała, które dziki przeżyją a które padną. Zapewniam, że natura nie jest ,aż tak bezwzględna jak ludzie i na pewno część dzików wyjdzie z tego cało. Gdybym zgłosiła odpowiednim służbom nie będzie litości, odstrzelą wszystkie po kolei. Nie ważne czy chory czy zdrowy. W ostatecznym rozrachunku znowu okaże się, że na 30 000 zastrzelonych dzików tylko 100 było zarażonych ASF, dlatego siedzę cicho i nic nikomu nie zgłaszam.