Poznań: ASF (afrykański pomór świń) w hodowli pod Poznaniem!

Śmiercionośnego wirusa ASF stwierdzono w jednej z hodowli w okolicach Dopiewa. To prawdziwy dramat, stado liczy bowiem ponad 10 tys. sztuk świń.

Obecność wirusa potwierdzono w próbkach pochodzących od kilku padłych świń ze stada w hodowli w okolicach Dopiewa. Stado liczy ponad 10 tys. sztuk.

Powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wydał dziś decyzję o wyznaczeniu gospodarstwa w Więckowicach gmina Dopiewo jako ogniska ASF. Wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie w sprawie ustalenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego afrykańskim pomorem świń, ponieważ obszar zagrożony będzie zlokalizowany na terenie dwóch powiatów: poznańskiego i szamotulskiego.

Gospodarstwo w Więckowicach prowadzi wstępny chów warchlaków do wagi 30kg. Wszystkie świnie znajdujące się w nim obecnie (10 074 sztuki) pochodziły z z gospodarstwa w Niedoradzu woj. lubuskie, w którym wcześniej stwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska ASF w tym roku. Badania próbek zwierząt padłych w Więckowicach dały wczoraj wyniki dodatnie. W związku z dzisiejszą decyzją PLW w Poznaniu przystąpiono do likwidacji ogniska choroby. Zabite zwierzęta będą utylizowane w zakładzie w Śmiłowie.

WUW, el

Dodaj komentarz

avatar