Leszno: „Absurdalna” – przedsiębiorcy o nowej ustawie śmieciowej

Od nowego roku zacznie obowiązywać nowa organizacja wywozu śmieci z firm, nie dość, że bardziej kosztowna, to jeszcze bardzo skomplikowana organizacyjnie. Tak uważają leszczyńscy przedsiębiorcy.

Obecnie firma, urząd czy szkoła wysyłają wypełnioną deklarację do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, które odpowiada za zagospodarowanie odpadów w Lesznie i okolicznych 18 gminach. I to związek podpisuje umowy z firmami wywozowymi,. pilnuje, żeby były właściwe pojemniki, a śmieci wywożone w terminie.

Po nowelizacji ustawy będzie jednak inaczej. Jak podaje Radio Poznań, to przedsiębiorca będzie musiał zadbać o pojemniki, podpisanie umowy z firmą wywożącą odpady – związek będzie to tylko kontrolował. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność we własnym domu, będzie musiał zaopatrzyć się w dwa komplety pojemników – domowy i firmowy – i podpisać umowę na wywóz obu kompletów. Mało tego – w firmie musi być też pojemnik na odpady biodegradowalne, nawet jeśli firma nie prowadzi działalności spożywczej i do pojemnika będą trafiać resztki kanapek z drugiego śniadania dwóch czy trzech pracowników.

Przedsiębiorców niepokoją też koszty – ich zdaniem małej firmie tyle pojemników nie potrzeba, bo nie będą zapełnione. Ale za wywóz trzeba będzie zapłacić, i to prawie trzy razy więcej.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: