Leki na cukrzycę są zanieczyszczone? Minister sugeruje, żeby dalej je przyjmować

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że leki dla cukrzyków mogą być zanieczyszczone. Minister zdrowia sugeruje natomiast, żeby w dalszym ciągu je przyjmować.

Kontrowersje dotyczą metforminy, która według informacji opublikowanych przez dziennik, może zawierać substancje toksyczne. Lek przyjmuje nawet 2 miliony Polaków, co pokazuje jak potencjalnie groźna jest sytuacja.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, potwierdził rano, że ministerstwo otrzymało ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w badanych lekach wykryto potencjalne zanieczyszczenie substancji czynnej.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, stwierdził natomiast, że nie chodzi o zanieczyszczenie leku, a najprawdopodobniej o rozpoznanie w nim substancji, które są produktem ubocznym syntezy. Jednocześnie minister zasugerował chorym, żeby w dalszym ciągu przyjmowali leki. – Rekomendacje są takie, że pacjent odniesie większe korzyści, przyjmując ten lek nadal – wyjaśnił minister.

Według informacji DGP niepożądaną substancją, która pojawiła się lekach ma być N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Substancja ta jest bardzo niebezpieczna dla wątroby i ma działania rakotwórcze. 

Metformina to doustny lek, który powoduje zmiejszenie stężania glukozy we krwi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / TVN24

Podziel się:

Ostatnio dodane: