Leki na cukrzycę są zanieczyszczone? Minister sugeruje, żeby dalej je przyjmować

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że leki dla cukrzyków mogą być zanieczyszczone. Minister zdrowia sugeruje natomiast, żeby w dalszym ciągu je przyjmować.

Kontrowersje dotyczą metforminy, która według informacji opublikowanych przez dziennik, może zawierać substancje toksyczne. Lek przyjmuje nawet 2 miliony Polaków, co pokazuje jak potencjalnie groźna jest sytuacja.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, potwierdził rano, że ministerstwo otrzymało ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w badanych lekach wykryto potencjalne zanieczyszczenie substancji czynnej.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, stwierdził natomiast, że nie chodzi o zanieczyszczenie leku, a najprawdopodobniej o rozpoznanie w nim substancji, które są produktem ubocznym syntezy. Jednocześnie minister zasugerował chorym, żeby w dalszym ciągu przyjmowali leki. – Rekomendacje są takie, że pacjent odniesie większe korzyści, przyjmując ten lek nadal – wyjaśnił minister.

Według informacji DGP niepożądaną substancją, która pojawiła się lekach ma być N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Substancja ta jest bardzo niebezpieczna dla wątroby i ma działania rakotwórcze. 

Metformina to doustny lek, który powoduje zmiejszenie stężania glukozy we krwi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / TVN24

10
Dodaj komentarz

avatar
Karolina Adamska
Karolina Adamska

A co mają zrobić cukrzycy muszą je brać nie masz żadnego zamiennika chyba że insuliną

Barbara Bartnikiewicz
Barbara Bartnikiewicz

To jest skandal! Nadal brać tabletki w których jest środek który podawano szczurom żeby wywołać u nich chorobę nowotworową.Nie powiedzą prawdy że jest tego świństwa dużo bo boją się paniki!.Ludzie po jakimś czasie będą umierać na raka! Wszystko już jest zatrute,żywność,zboża, jedzenie dla niemowląt,,Gerber,, powietrze i leki! Jak żyć w takim kraju gdzie rząd nie interesuje się losem ludzi!?

Lidia Kasprzak
Lidia Kasprzak

NIEPRAWDA!!! Minister oraz główny diabetolog oznajmili, że chorzy nadal powinni brać ten lek !!! 🙂

Grażyna Wójcik
Grażyna Wójcik

Leku Glucophage XR 750 brakuje w Poznaniu od 8 mcy i nie wiadomo miedy będzie.Takiego dziadostwa w Polsce nie było nawet w komunie. Mieliśmy Polfę i b. dobre leki a teraz katastrofa. Minister zdrowia ma to gdzieś.