Ławica płaci trzykrotnie wyższe odszkodowania za hałas niż inne lotniska. Dlaczego?

Port Lotniczy Poznań Ławica fot. Sławek Wąchała

Ponad 142 mln złotych – tyle do tej pory wypłaciło jako odszkodowania za hałas poznańskie lotnisko Ławica. To dużo, a w dodatku to aż trzy razy więcej niż płacą inne lotniska w Polsce. Dlaczego?

Przypomnijmy, że osoby mieszkające w pobliżu lotniska mogą występować o odszkodowanie na podstawie wyznaczonego w 2012 roku obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska. Chodzi o odszkodowanie za spadek wartości jej nieruchomości z powodu sąsiedztwa lotniska – hałas, jaki wywołują startujące i lądujące samoloty sprawia, że budynki położone tam, gdzie go słychać, mają być znacznie mniej warte z tego powodu. Mieszkańcy muszą także ponosić dodatkowe koszty montażu bardziej szczelnych okien i izolacji ścian ze względu na hałas i drgania.

Tymczasem pieniądze wypłacane przez Ławicę są wyjątkowo duże – o wiele większe niż te, które płacą inne lotniska w kraju. Dlatego władze Ławicy walczą o obniżenie odszkodowań w Sądzie Najwyższym RP i już mają pierwsze pozytywne wyroki w tej sprawie.

Jak powiedział Radiu Poznań Grzegorz Bykowski, wiceprezes lotniska, władzom Ławicy nie chodzi o to, by w ogóle nie płacić odszkodowań, bo się nie należą. Chodzi natomiast o to, że nieruchomości położone w strefie zewnętrznej nie straciły na wartości, nie są tam przekroczone normy hałasu i nie obowiązują żadne ograniczenia dla mieszkańców. Płacenie więc odszkodowań dla mieszkających w tej strefie jest bezzasadne. Zdaniem prezesa odszkodowania powinny być zasądzane i wypłacane wyłącznie za realne szkody, a nie takie, które ewentualnie mogłyby powstać.

Władze Ławicy mają nadzieję, że dzięki kolejnym wyrokom Sądu Najwyższego w tej sprawie wysokość odszkodowań wypłacanych przez lotnisko spadnie do poziomu takiego, jak w przypadku innych lotnisk w Polsce. A tylko w tym roku prognozowana suma odszkodowań to aż 9 mln zł.

Podziel się:

Ostatnio dodane: