Laboratorium kryminalistyczne policji z kolejnym dofinansowaniem

przyszłe laboratorium kryminalistyczne, wizualizacja fot. UMWW

Marszałek Marek Woźniak i Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu Piotr Mąka podpisali umowę na kolejne dofinansowanie budowy nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego z budżetu samorządu Wielkopolski. Inwestycja trwa od stycznia i będzie to najnowocześniejsze laboratorium w Polsce.

Laboratorium kryminalistyczne wielkopolskiej policji już obecnie jest jednym z największych w kraju: zatrudnia 72 osoby, w tym 57 funkcjonariuszy policji i 15 pracowników cywilnych. Tylko do końca października tego roku przebadano w nim m.in. 11,5 tys. śladów daktyloskopijnych, 7624 próbek DNA, 409 kg narkotyków oraz 2690 części samochodowych i pojazdów! Laboratorium prowadzi badania z zakresu 13 dziedzin kryminalistyki w 6 sekcjach: biologii i genetyki, chemii, daktyloskopii i traseologii, mechanoskopii i balistyki, antroposkopii i informatyki śledczej, badań dokumentów i fonoskopii.

Jednak już od dawna laboratorium nie mieściło się w swoich pomieszczeniach, potrzebowało nowej siedziby – i w styczniu tego roku udało się rozpocząć jej budowę na poznańskich Jeżycach. Powstaje tam nowoczesny, sześciokondygnacyjny budynek, o powierzchni użytkowej 6,7 tys. m kw. z parkingiem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą oraz specjalistycznym wyposażeniem.

Inwestycję od początku wspiera Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a 14 listopada 2023 r. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu podpisali umowę na kolejne dofinansowanie inwestycji z budżetu województwa – kolejne 5 mln zł. Kolejne – ponieważ pierwsze 5 mln zostało już przekazane na początku roku. Szacowana wartość kosztorysowa inwestycji to 113,8 mln zł.

– To bardzo ważna dla bezpieczeństwa Wielkopolan inwestycja – podkreślił marszałek. – Laboratorium będzie rozwiązywało problemy z wykryciem sprawców, wykorzystując najnowocześniejsze urządzenia laboratoryjne, włączając jednocześnie działania o charakterze naukowym we współpracy z uczelniami poznańskimi. Już czas, żeby policja dysponowała takim ośrodkiem, który będzie rozwiązywać zagadki kryminalistyczne, bo od tego zależy przeprowadzenie procesu dowodowego i skazanie przestępców. To będzie istotny element nieuchronności kary, ale i skuteczne działanie prewencyjne. Wielkopolska policja jest wiodąca w tym zakresie w Polsce i trzeba jej dać szansę na rozwój.

– W dzisiejszych czasach bez nauki, bez odpowiedniego sprzętu, wykrywanie najcięższych przestępstw jest niemożliwe – dodał komendant Piotr Mąka. – Zrobiliśmy olbrzymi krok, rozpoczynając budowę laboratorium. To największe, najnowocześniejsze laboratorium, które powstaje w Polsce. Nie udałoby się to wszystko bez wspaniałych biegłych, którzy mają ogromne doświadczenie, a dziś wciąż pracują w trudnych warunkach. Myślę, że już za rok wszystkie pracownie będą w jednym miejscu i będziemy mogli rozszerzać zakres naszych zadań.

Dzięki nowoczesnej siedzibie z równie nowoczesnym wyposażeniem laboratorium będzie mogło wykonywać znacznie więcej badań, a tym samym umożliwi wzrost wykrywalności przestępstw kryminalnych, zwiększenie skuteczności policji i poprawę bezpieczeństwa w całej Wielkopolsce. Przy wsparciu blisko 600 tys. zł z budżetu UMWW na potrzeby laboratorium został już kupiony chromatograf gazowy ze spektrometrem masowym GC/MS oraz młynek planetarny.

Źródło: UMWW

Podziel się: