Kto został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi poza kolejnością?

szczepienia fot. UMP
Polsat News ustalił nazwiska kolejnych osób, które zostało zaszczepione przeciwko koronawirusowi z puli szczepionek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, mimo że nie są pracownikami służby zdrowia.

Wiadomo na pewno o tym, że pierwszą dawkę szczepionki przyjęli Krystyna Janda i Leszek Miller, bo oboje się tym pochwalili w mediach społecznościowych. Krystyna Janda miała też dzwonić do aktorów seniorów z propozycją wykonania szczepień i zostania ambasadorem akcji promującej szczepienia.

Warszawski Uniwersytet Medyczny potwierdził podanie szczepionki 18 znanym osobom właśnie po to, by mogły one pełnić rolę ambasadorów szczepień i zachęcać do nich Polaków. WUM podkreśla, że taka była sugestia NFZ. Akcja promująca szczepienia ma ruszyć w połowie stycznia.

WUM dostał 450 dodatkowych, poza tymi dla personelu medycznego, dawek szczepionek, które musiał wykorzystać do końca roku. Z tej właśnie puli zaszczepił 300 pracowników szpitali WUM oraz 150 osób z rodzin pracowników, pacjentów – i 18 artystów i znanych osób świata kultury. Wśród nich poza Krystyną Jandą i Leszkiem Millerem także Krzysztofa Maternę i Wiktora Zborowskiego, choć żaden z panów nie potwierdził tej informacji.

Według Polsat News zaszczepiła się też Maria Seweryn, choć stało się to tylko dlatego, że odprowadzała na szczepienie swojego ojca, Andrzej Seweryna, który porusza się o kulach. Ponieważ po jego zaszczepieniu została jedna dawka, która trzeba było wykorzystać, lekarka zaproponowała ją aktorce, a ta się zgodziła. W rozmowie z telewizją podkreśliła jednak, że gdyby wiedziała, jaka afera wybuchnie z tego powodu, nigdy by się nie zgodziła.

Kto jeszcze został zaszczepiony poza kolejnością? WUM nie chce zdradzić nazwisk informując, że wszystko się wyjaśni w połowie stycznia, gdy ruszy rejestracja Polaków na szczepienia – i kampania promująca szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Jak przypomniał wczoraj minister Niedzielski, zgodnie z zasadami ustalonymi przez rząd w etapie 0 mają zostać zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, a inne osoby wyłącznie wtedy, gdy pozostaną dawki szczepionki.