Kto na prezydenta, a kto do Sejmu? Jak zagłosowaliby Polacy?

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
W wyborach prezydenckich byłaby potrzebna II tura, a Andrzej Duda niezmiennie jest liderem. A w wyborach parlamentarnych wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, a Konfederacja wyprzedziłaby Lewicę.

Tak wynika z dwóch sondaży IBRiS przeprowadzonych dla „Rzeczpospolitej”. Według pierwszego, prezydenckiego, Andrzej Duda zyskałby 45 proc. głosów, co nie wystarczyłoby do zwycięstwa.

Ale z kim zmierzyłby się w drugiej turze? Okazuje się, że z Szymonem Hołownią, który w pierwszej turze uzyskałby 19,2 proc. poparcia. Niewiele gorszy okazałby się Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL–Koalicja Polska) z wynikiem 16,6 proc. Na kolejnym miejscu znalazłby się Krzysztof Bosak (9 proc.), a dopiero po nim Małgorzata Kidawa Błońska (4,5 proc.) i Robert Biedroń (2,6 proc.). 3,1 proc. ankietowanych jeszcze się nie zdecydowało, na kogo oddałoby swój głos. Sondaż przeprowadzony został metodą CATI 8-9 maja na 1100-osobowej grupie respondentów.

Jak zwracają uwagę autorzy sondażu – w notowaniach prezydenta Dudy wyraźnie widać tendencję spadkową, rosną natomiast notowania Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, a więc tych kandydatów, którzy mogą przejąć jego elektorat – konserwatywni i wierzący Polacy raczej nie poprą Roberta Biedronia czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

A kogo Polacy wybraliby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się w niedzielę? Zgodnie z wynikami sondażu IBRiS, wzięłaby w nich udział połowa uprawnionych do głosowania: 36,8 proc. ankietowanych zdecydowanie poszłoby na wybory, a 13,5 proc. – raczej by poszło. 27,6 proc. zdecydowanie nie poszłoby na wybory, a 18,6 proc. – raczej by nie poszło. 3,5 proc. nie wie, czy poszłoby czy nie.

Aż 37,7 proc. poparłoby Zjednoczoną Prawicę. 15,6 proc. zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską, a 12,8 proc. na Koalicję Polską PSL-Kukiz’15. 8,7 proc. oddałoby głos na Konfederację, a 8,2 – na Lewicę. 15,3 proc. ankietowanych nie wie, na którą partię oddałoby swój głos.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-9 maja 2020 roku na grupie 1100 osób. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

el

Podziel się: