KRS może zostać usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa!

sąd
Kees Sterk, szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), wysłał radzie pytania, dotyczące między innymi tego, czy sędzia Nawacki zebrał dość podpisów. Jeśli nie otrzyma satysfakcjonujących odpowiedzi, usunie KRS z ENCJ.

Jak podaje Onet.pl, to w zasadzie ultimatum. ENCJ chce poznać nie tylko kulisy zbierania podpisów przez sędziego Nawackiego, ale i pozostałych kandydatów z neo-KRS, a szczególnie dowiedzieć się, kto popierał tych sędziów i czy były to na przykład osoby zamieszane w aferę hejterską i czy to prawda, że minister sprawiedliwości zaproponował powołanie tych sędziów do KRS, którzy jego zdaniem byli gotowi współpracować przy reformie sądownictwa.

Szef ENCJ pyta więc, w jakim stopniu rada reprezentuje wszystkich polskich sędziów i czy KRS kiedykolwiek stanęła w obronie sędziów krytykujących wdrażane przez PiS zmiany i popierała wdrażane wobec tych sędziów kroki dyscyplinarne

KRS ma czas na odpowiedź do 13 marca, a jeśli odpowiedzi nie okażą się satysfakcjonujące dla ENCJ, wówczas KRS zostanie wyrzucona z organizacji, jak zapowiada Kees Sterk. W odpowiedzi Leszek Mazur, szef KRS mówi, że nie jest wykluczone wystąpienie polskiej KRS z europejskiej sieci zanim zostanie wyrzucona.

ENCJ powstała w 2004 roku i od czasu powstania nikogo z niej nie wyrzucono. Byłoby to więc wydarzenie bez precedensu. Dotąd tylko dwa kraje były zawieszone w prawach członka za łamanie zasad praworządności: Turcja i Polska.

Wyrzucenie z ENCJ czy też samorzutne wystąpienie polskiej rady miałoby dalekosiężne i nieprzyjemne skutki dla polskiego sądownictwa. Polskie wyroki nie byłyby uznawane w Europie, a już teraz część krajów UE waha się, czy wydawać Polsce na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania zatrzymanych w ich krajach.

Onet.pl, el

Podziel się: