Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Koronawirus: Od 1 marca nie obowiązuje część obostrzeń. Co się zmieniło?

Lokale gastronomiczne bez ograniczeń liczby gości, czynne kluby i dyskoteki, urzędy pracujące stacjonarnie, krótsza kwarantanna – to główne złagodzenia pandemicznych obostrzeń, które od dziś obowiązują w całym kraju.

– Od 1 marca znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne – powiedział premier podczas konferencji prasowej 23 lutego.

Od dziś więc można już bez limitów wejść do lokalu gastronomicznego, klubu, sklepu czy galerii handlowej. Limit nie obowiązuje też już w transporcie publicznym, podczas spotkań i imprez. W trybie stacjonarnym zaczynają od dziś pracować wszystkie urzędy.

Nadal jednak obowiązują maseczki w środkach komunikacji, przestrzeniach zamkniętych: w sklepie, galerii handlowej, banku, w kinie, w teatrze, w przychodni, w szpitalu, w kościele, w szkole, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Nadal też obowiązuje izolacja chorego (7 dni lub 5 dni, jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny) i kwarantanna (7 dni po przyjeździe bez ważnego UCC lub tyle, co izolacja współdomownika) dla domowników.

Obowiązuje też nadal kwarantanna przyjazdowa. Osoby podróżujące spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji nie mają możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 h po powrocie do Polski. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego.

Osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską ze względu na konflikt zbrojny na terenie Ukrainy, nie podlegają obecnie obowiązkowi kwarantanny przyjazdowej. Wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym, z przekraczaniem granicy Polski z Republiką Białorusi – ta zasada obowiązuje do 31 marca.

Źródło: gov.pl