walka z koronawirusem 1 fot. WBOT

Koronawirus: Czy wariant Omikron dotarł już do Europy?

Pierwszy prawdopodobny przypadek wykryto w Niemczech, kilka właśnie jest badanych w Czechach. Czy nowy, bardzo groźny i zakaźny wariant koronawirusa o nazwie Omikron jest już w Europie?

Minister spraw społecznych Hesji Kai Klose poinformował, że istnieje „wysokie prawdopodobieństwo” zakażenia właśnie tym wariantem wirusa u podróżnego, który wrócił z RPA i stwierdzono u niego kilka mutacji typowych dla Omikronu, jednak badania jeszcze trwają. Także w Czecha istnieje podejrzenie zakażenia Omikronem u kilku osób.

Omikron (B.1.1.529) został wykryty 11 listopada w Botswanie. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że jest wyjątkowo zaraźliwy i ma 50 mutacji, co czyni go prawdopodobnie najgorszym zidentyfikowanym dotychczas wariantem koronawirusa. Znacznie gorszym od wariantu Delta – on miał tylko 13 mutacji. WHO uznała też, że Omikron jest wariantem budzącym obawy, nie tylko dlatego, że jest bardziej zakaźny, ale przede wszystkim dlatego, że wymyka się odporności wynikającej z przechorowania czy zaszczepienia i poważnie przed nim ostrzega.

Z powodu wykrycia nowego wariantu minister Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, by zwrócił na niego szczególną uwagę podczas wywiadów epidemicznych prowadzonych wobec osób, które wróciły z Afryki.

Źródło: Onet

1.8 4 votes
Oceń artykuł

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze