Kontrole drogowe w centrum. Co wykrył dron?

kontrole dronem fot. policja Piła

Wyprzedzanie przed oraz na przejściu dla pieszych i nie ustępowanie im pierwszeństwa – 16 wykroczeń ujawnili pilscy policjanci w czasie akcji kontroli uczestników ruchu drogowego z pomocą drona w centrum Piły.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pile 20 lipca rano wspólnie z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu prowadzili w centrum Piły działania z wykorzystaniem drona.
– Mundurowi skupili się na zachowaniu zarówno pieszych, jak i kierowców – wyjaśnia sierż. szt. Wojciech Zeszot, oficer prasowy pilskiej policji. – Miejsce, które wybrano do działań nie jest przypadkowe, ponieważ między innymi właśnie tam dochodzi do dużej liczby wypadków z udziałem pieszych.

Miejsce zostało wybrane właściwie: w ciągu kilku godzin działań funkcjonariusze ujawnili 16 wykroczeń, a wszystkie zostały popełnione przez kierujących pojazdami.

– Najwięcej z nich dotyczyło wyprzedzania przed i na przejściu dla pieszych oraz nieustąpienia pierwszeństwa pieszym – mówi Wojciech Zeszot. – Wykroczenia te są jednymi z najbardziej niebezpiecznych. Konsekwencje, szczególnie dla pieszych, mogą okazać się bardzo tragiczne w skutkach. Kierowcy w przypadku popełnienia tego typu wykroczenia mogą otrzymać mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych. W ubiegłym roku na terenie całej Polski doszło do 2463 wypadków na przejściach dla pieszych, w których zginęło 145 osób, a 2391 zostało rannych.

Policjanci przy okazji wykryli także kilka wykroczeń związanych z niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej oraz nieprzestrzeganiem obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa.

– Zwracamy się z apelem do kierowców o jazdę ostrożną, odpowiedzialną i zgodną z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego – podkreśla Wojciech Zeszot. – Przypominamy również, że okres wakacyjny charakteryzuje się dużym natężeniem na drogach. Dotyczy to zarówno kierujących pojazdami, ale także pieszych i rowerzystów.

Podziel się: