Konin: Znów ogień na składowisku przy Marantowskiej!

Pożar Marantowska fot. OSP Cukrownia
Na konińskim składowisku opon znów wybuchł pożar. Na miejscu pracują strażacy z OSP Cukrownia.

Wysypisko przy Marantowskiej jest właściwie nielegalne – miało stanowić składowisko opon, jednak przy kontroli przeprowadzonej przez konińskich urzędników okazało się, że jest tam też wiele odpadów innego rodzaju, składowanych bez pozwolenia. Dlatego władze Konina cofnęły pozwolenie składowisku.

Jak informuje Radio Poznań, to właśnie fakt, że są tam składowane różne odpady, może być powodem samoistnego pojawiania się ognia. Temperatura pod wierzchnią warstwą odpadów wynosi od 20 do 40 stopni, jak to sprawdzili strażacy z pomocą kamery termowizyjnej. To oznacza, że zachodzą tam procesy chemiczne, przy których wydziela się ciepło, a wtedy nietrudno o samozapłon.

Ponieważ jednak w ubiegłym roku kilkakrotnie doszło do takiej sytuacji, strażacy zadecydowali, że będą regularnie kontrolować wysypisko z pomocą kamer termowizyjnych, dopóki śmieci nie zostaną usunięte. Jednak kiedy to nastąpi – nie wiadomo, bo szacowany koszt tej operacji to 5 mln zł. Miasto, które zapewne będzie się musiało tym zająć, nie ma takich pieniędzy.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: