Konin: Wotum nieufności dla prezydenta pozostaje w mocy

Wojewoda wielkopolski odmówił prezydentowi Konina unieważnienia uchwały rady miasta w sprawie nieudzielenia prezydentowi absolutorium.

Jak informuje Radio Poznań, prezydent Piotr Korytkowski zwrócił się o to do wojewody tłumacząc, że radni kierowali się względami pozamerytorycznymi i już Regionalna Izba Obrachunkowa uznała tę uchwałę za nieważną. Chodzi o to, że prezydent w ubiegłym roku urzędował tylko 26 dni roboczych – trudno po takim czasie współpracy ocenić prezydenta źle lub dobrze.

Względy pozamerytoryczne to, jak uważa prezydent Konina, polityka. I to ona, a nie rzeczywista praca prezydenta, zadecydowała o podjęciu decyzji o nieudzieleniu mu absolutorium. Bo gdyby radni drugi raz z rzędu również podjęli taką decyzję, by nie udzielić prezydentowi wotum zaufania, mogliby – na drodze uchwały – doprowadzić do referendum w sprawie jego odwołania.

Jednak wojewoda uznał ten argument za niewłaściwy, ponieważ – jak napisał prezydentowi – zgodnie z ustawą wotum zaufania wiąże się ze stanowiskiem, a nie z osobą, która akurat daną funkcję pełni.

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze