Konin: Rusza Wielkopolska Dolina Energii

Konin transformacja energetyczna 1 fot. UM Konin
Czas na zmiany we wschodniej Wielkopolsce – i to zmiany energetyczne. Dziś w Koninie odbyło się pierwsze spotkanie grup roboczych, powołanych w celu opracowania Planu Transformacji Wielkopolski Wschodniej.

Konferencja, w której wzięli udział prezydent Konina Piotr Korytkowski oraz jego zastępcy Witold Nowak i Paweł Adamów, jest również pierwszą z cyklu kampanii promujących rozpoznawalność marki Wielkopolska Dolina Energii (WDE) w ramach projektu pt. „Budowa i promocja marki: Wielkopolska Dolina Energii”.

Podczas spotkania przedstawiono projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST) Regionu Wielkopolski Wschodniej. Odbyła się także dyskusja, podczas której zdefiniowano najważniejsze wyzwania stojące przed naszym regionem w kontekście nadchodzącej transformacji energetycznej.

Aby „przebranżowić” region wójtowie, burmistrzowie, prezydent Konina oraz przedstawiciele firm dwa miesiące wcześniej podpisali „Porozumienie na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej”. To oznacza, że chcą razem sięgać po fundusze w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych „Platforma Węglowa – Coal Platform”. Ma ona pomóc w sumie 42 regionom opartym na przemyśle węglowym położonym w 12 krajach członkowskich UE. W puli znajduje się 4,8 miliarda euro.

Konin stara się o dofinansowanie do 25 projektów, w tym do klastra „Zielona Energia Konin”, a także budowy mieszkań komunalnych, zakupu autobusów elektrycznych MZK i wodorowych dla PKS. W planach jest także budowa centrum badawczego wodoru i elektrolizerni do jego produkcji, projekty związane z elektromobilnością i odnawialnymi źródłami energii, jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, a także elektrociepłownia geotermalna,

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami unijnej polityki energetycznej do 2050 r. 80 proc. energii elektrycznej produkowanej w UE powinno pochodzić z OZE. To trudne wyzwanie, zwłaszcza dla stojącej węglem wschodniej Wielkopolski – ale samorządowcy z regionu wierzą, że im się uda.

UM Konin, el

Podziel się: