Tomisławice blokada koparki fot. Zielona Fala

Konin: Jedenaście aktywistek wstrzymało pracę koparki w odkrywce Tomisławice

Działaczki z organizacji ekologicznej Zielona Fala zorganizowały protest w ramach akcji “Ziemia jest Kobietą” przy okazji Dnia Kobiet. Ta akcja ma m.in. zwrócić uwagę na wpływ wydobywania węgla brunatnego metodą odkrywkową na środowisko naturalne.

“Wydobywanie węgla brunatnego metodą odkrywkową obciąża środowisko i jest bezpośrednią przyczyną susz panujących w tym regionie” – piszą w oświadczeniu działaczki. – “Nie zgadzamy się na to, żebyśmy wszyscy i wszystkie ponosili klimatyczne koszty działania spółki, do której należy kopalnia. U progu katastrofy klimatycznej nie mamy już czasu na bierność!”.

Działania kopalni sprawiają, że obniża się poziom wód gruntowych – woda zajmuje przestrzenie po wydobytym węglu. To sprawia, że w regionie brakuje wody, wysychają jeziora i rzeki, susza sprawia, że wyschły też pola uprawne, a rolnicy tracą pracę i źródła dochodu.

Aktywistki weszły na dach koparki 8 marca. Nadal tam są. Na miejscu jest też policja, ochrona kopalni i przedstawiciele dyrekcji. W drodze są już policyjni negocjatorzy.

Jak podaje Onet. pl, Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy ZE PAK, powiedział, że działania aktywistek nie utrudniają pracy kopalni. Dziwi go protest przeciwko ZE PAK, ponieważ firma bardzo aktywnie wspiera wszelkie działania ekologiczne.

el

1
Dodaj komentarz

avatar
Renata A. Wybieralska
Renata A. Wybieralska

99 procent ludzi powinno posiadać EKOLOGICZNĄ ŚWIADOMOŚĆ, bo na jak dlugo można wstrzymać pracę jednej koparki..