Marszałek Marek Woźniak przed DK Oskard fot. UMWW

Konin: Dom Kultury Oskard już po remoncie

27 mln zł kosztował remont DK Oskard w Koninie. – To jest historyczny moment dla Konina i ziemi konińskiej, bo tego rodzaju inwestycje nie zdarzają się co dzień, zwłaszcza w kulturze – powiedział na otwarciu budynku po remoncie marszałek Marek Woźniak.

Dom Kultury Oskard jest częścią marszałkowskiego Centrum Kultury i Sztuki. Z 27 mln zł kosztów remontu 12 mln pochodziło z budżetu samorządu wielkopolskiego, a 12 – z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dziś odnowiony obiekt zwiedzili pierwsi goście, w tym marszałek Wielkopolski, Marek Woźniak.

– Oddajemy do dyspozycji mieszkańców Konina, wschodniej Wielkopolski i gości obiekt, który jest nowoczesny, funkcjonalny i zapewniający standard jakości, który jest godny i właściwy dla oferty, jaką CKiS DK Oskard ma dla swoich widzów – mówił marszałek. – Życzę mieszkańcom Konina, żeby Oskard spełniał ich oczekiwania. Żeby jakość życia, która się wiąże z korzystaniem z kultury, była najwyższej próby.

Dzięki realizacji inwestycji DK Oskard zyskał nie tylko blask i widowiskową fasadę, ale także dodatkową funkcjonalność, za sprawą m.in. dobudowanych pomieszczeń (sala kinowa na 48 miejsc, sala wielofunkcyjna dla 100 osób, klubokawiarnia dla 150 osób). Cały obiekt został wyposażony w nowoczesną infrastrukturę w postaci sprzętu i urządzeń dostosowanych do obowiązujących standardów w instytucjach kultury, w tym dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. windy, podnośnik dla osób z niepełnosprawnościami, pętla indukcyjna, system audiodeskrypcji, tablica tyflograficzna).

Nowością jest również stworzony tuż przy zmodernizowanym obiekcie Park Rzeźb. Aluminiowe, surowe rzeźby tworzą spójną całość z na wskroś nowoczesnym obliczem Oskardu. Ich autorami są znani artyści goszczący na organizowanych przed laty słynnych międzynarodowych plenerach „Aluminium Konin” – Olgierd Truszyński, Wacław Stawecki, Donat Szuliński oraz Giotto Dimitrow. Park przywrócił dziełom ich pierwotne przeznaczenie i znaczenie, a także pozwolił we właściwy
sposób wyeksponować je w przestrzeni miasta. Część rzeźb została przekazana CKiS w depozyt przez Muzeum Okręgowe w Koninie.

UMWW

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze