Konin fot. UM Konin

Konin: Całe centrum miasta strefą płatnego parkowania?

Zarząd Dróg Miejskich w Koninie zaproponował, by całe centrum nowej części miasta objąć strefą płatnego parkowania, a w starej części zwiększyć obszar strefy. Co na to konińscy radni?

Według badań, które przeprowadził ZDM, obecna strefa nie spełnia swojej funkcji – nie ma w niej rotacji samochodów, co zwiększałoby dostępność miejsc parkingowych w centrum Konina, a o to przede wszystkim chodziło przy wprowadzaniu strefy. Przeciętne napełnienie strefy wynosiło od 90 do 100 proc., więc nie było mowy o tym, by jakiś kierowca wjechał do centrum i szybko znalazł miejsce.

Stąd propozycja, by zwiększyć strefę tak, by na jej terenie znalazło się około 3100 miejsc parkingowych przy obecnych 681. Według pierwszego wariantu przygotowanego przez ZDM strefa byłaby płatna w parkomatach, przez abonament albo aplikację mobilną, czyli tak jak jest teraz. A według drugiego wariantu strefa nie byłaby płatna, ale za to przyjezdni mogliby parkować tylko w wyznaczonych miejscach. Pozostałe byłyby przeznaczone dla mieszkańców.

Strefa zostałaby też zwiększona: objęłaby całe nowe centrum miasta i większą część starego. Bo przy obecnym układzie, jak tłumaczył Grzegorz Pająk, dyrektor ZDM, przyjezdni kierowcy omijają strefę parkując na pobliskich osiedlach, które nie są objęte strefą. Tymczasem strefa w centrum w założeniu jest przeznaczona właśnie głównie dla przyjezdnych, którzy są tu tylko kilka godzin, żeby coś załatwić. Mieszkańcy z kolei mogą do centrum wygodnie dojechać miejskim autobusem, nie muszą brać samochodu.

Jednak konińscy radni zwrócili uwagę, że przy takim rozwiązaniu strefa objęłaby też parkingi osiedli znajdujących się w centrum miasta. Czy ci mieszkańcy też mieliby płacić za strefę? Bo to trochę mijałoby się z założeniem, że strefa jest dla przyjezdnych, a nie koninian. Radni są też zdania, że parkujące samochody przy wielu ulicach to auta mieszkańców, a nie przyjezdnych, bo po prostu jest za mało miejsc parkingowych dla nich, więc wprowadzenie strefy niczego nie zmieni – nadal będzie tam 100-proc. obłożenie miejsc parkingowych. Rozwiązaniem nie ą parkingi buforowe, bo jest ich za mało i często są przepełnione.

Opór wzbudziła także kwestia podwyżki opłat w strefie – bo wprowadzenie nowych rozwiązań oznaczałoby też wzrost opłat. Tu radni mieli wątpliwości, czy ta podwyżka jest zasadna, ale zgodzili się, że na pewno powinny wzrosnąć kary dla kierowców parkujących w strefie, którzy jednak za to parkowanie nie zapłacili. Obecnie to 30 zł.

ZDM zebrał wszystkie uwagi radnych po dyskusji – teraz odbędą się konsultacje z mieszkańcami, a później wszystko zostanie zebrane i w formie projektu uchwały trafi na sejsę Rady Miasta Konina.

Źródło: LM.pl

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze