Konfederacja w koalicji z PiS? “Nas od Prawa i Sprawiedliwości bardzo wiele różni”

Jacek Olszewski, Konfederacja prt scr

Politycy Konfederacji zapewniali poznaniaków, że koalicja ich partii z Prawem i Sprawiedliwością nie jest możliwa. Konferencja prasowa odbyła się przed Teatrem Wielkim, ponieważ teraz na scenie politycznej odbywa się teatr dla wyborców.

– Podług sondaży ustawia się Konfederację jako przyszłego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Jacek Olszewski z Nowej Nadziei. – Nie zgadzamy się z tym, ponieważ nas od Prawa i Sprawiedliwości bardzo wiele różni.

Co takiego? Jacek Olszewski przedstawił listę transferów między PiS a PO.
– Mamy tu dosyć mocne nazwiska, takie jak Patryk Jaki, Radosław Sikorski, Mariusz Kamiński, Mateusz Morawiecki, który był nawet doradcą Donalda Tuska – wyliczał. – Tu oczywiście wielu nazwisk jeszcze brakuje, bo pojawiły się nowe opcje transferowe, nowe opcje koalicyjne, np. z Hołownią, z PSL-em, brakuje pana Mojzesowicza, brakuje pana Wojciechowskiego, można by przykłady mnożyć. Co ciekawe, żaden polityk Konfederacji nie zasilił do dziś tych partii, nie ma takich transferów.

Kolejnymi aspektami, które sprawiają, że koalicja Konfederacji i PiS nie jest możliwa, jest szereg ustaw przyjętych głosami PiS.
– Między innymi bezprawny lockdown podczas pandemii i obostrzenia, podatki cukrowe, piątka dla zwierząt, czternasta emerytura – większość partii jest zgodna, Konfederacja jest przeciw – mówił Olszewski. – Z kolei popierała wprowadzenie księdza Isakowicza-Zalewskiego do komisji do spraw pedofilii oraz program “tak dla rodziny”. Nie zgadzamy się z większością ustaw proponowanych przez rząd.

Politycy odnieśli się też do zarzutów faszyzmu i zaproponowali, by przyjrzeć się, jak to wygląda w praktyce podczas głosowań w Sejmie. Bo ich zdaniem faszystami są nazywani wszyscy ci, którzy nie zgadzają z postulatami Lewicy.
– Ograniczanie wolności słowa ludziom o innych poglądach, mamy już ściganie ludzi, są procesy za poglądy, cenzuruje się w sieci poglądy prawicowe, niewygodne treści, za tym jest Lewica, Konfederacja jest przeciw – mówił Olszewski. – Całkowity zakaz posiadania broni – również całkiem odwrotne bieguny, aresztowania za poglądy – to nie tylko Lewica, ale i PiS, takich ludzi wrzuca do więzień. Gospodarka centralnie planowana, wybitnie totalitarna i komunistyczna, również Lewica jest jak najbardziej za. No i inwigilacja obywateli, system Pegasus chociażby, czy inne ustawy, które mają ścigać niewygodnych dla rządu ludzi. To wszystko to są cechy faszyzmu, które popiera Lewica. Konfederacja jest przeciw. Nie wrzucajcie nad do koalicji z partią, dla której jesteśmy wrogiem.

Robert Mędlewski z Nowej Nadziei odniósł się z kolei do różnic gospodarczych. Przypomniał konferencję prasową Konfederacji ze stycznia 2021 roku, kiedy ostrzegał przed skutkami lockdownu.
– Mówiłem, że to będzie załamania łańcucha dostaw, że to będzie inflacja i to się dzisiaj spełniło – podsumował. – Wielokrotnie mówiliśmy, co spowoduje lockdown, co spowodują nielegalne rozporządzenia wprowadzone przez PiS i dzisiaj to, co widzimy w naszej gospodarce, to jest efekt tego, co było zrobione wcześniej. To są bujdy, że to jest wina Putina, bujdy mówione osobom, które nie znają się na ciągu przyczynowo-skutkowym. My nie wejdziemy w koalicję z ugrupowaniem, które bezprawnymi rozporządzeniami zamykało ludzi w domach. Nie zamierzamy wchodzić w koalicję z ugrupowaniem, które rękoma policjantów zamykało dyskoteki.

Mędlewski przypomniał, że lokale zamykane w czasie pandemii teraz wygrywają odszkodowania od Skarbu Państwa.
– Nie będziemy wchodzić w koalicję z ugrupowaniem, które zabija gospodarkę, nastawia się na populizm i rozdawnictwo – podsumował. – To, że będzie 800 plus, to ktoś musi za to zapłacić. Zapłacą za to obywatele, zapłacą za to podatnicy. My jesteśmy za niskimi i prostymi podatkami, które są głównym motorem napędowym naszego działania. Bo to, co zarobimy, to powinno być nasze, a nie, żeby za te pieniądze jakakolwiek partia kupowała głosy obywateli.

– Wierzymy w ludzi, a nie w ustawy, wierzymy w wolność, sprawiedliwość, a nie zakazy, rozporządzenia, regulacje – dodał Jacek Olszewski. – jesteśmy za tym, żeby obywatele polscy korzystali z wolności, a nie na każdym kroku się pilnowali, co powiedzą, co zrobią, gdzie pójdą… Tego nie chcemy.

Podziel się: