Kolorowy pochód na 770. urodziny Poznania!

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

„To będzie wielkie święto!” – zapewniają władze Poznania. 23 kwietnia miasto obchodzi 770 rocznicę nadania praw miejskich i z tej okazji szykuje się wiele atrakcji, w tym barwny korowód, który przejdzie przez centrum miasta.

W 2023 roku mija 770 lat od lokacji Poznania na lewym brzegu Warty. O rocznicy przypomniał w swojej interpelacji jeszcze w marcu radny Andrzej Rataj pytając, jak władze Poznania zamierzają uczcić tę rocznicę. teraz już wiadomo, jak będą wyglądały obchody: 23 kwietnia o godzinie 14.00 wyruszy sprzed Bramy Poznania wyruszy kolorowy pochód, w którym wezmą udział poznańscy artyści, aktorzy, muzycy – oraz ci wszyscy mieszkańcy i mieszkanki miasta, którzy zechcą się przyłączyć do świętowania. I tak właśnie będzie wyglądało świętowanie 770. urodzin Poznania.

Dla porządku należy przypomnieć, że lokacji Poznania dokonali dwaj książęta, synowie Władysława Odonica Przemysł I oraz Bolesław Pobożny – bo ówczesny Poznań był podzielony. Część lewobrzeżna należała do Henryka Pobożnego, a prawobrzeżna wraz z Ostrowem Tumskim do Władysława Odonica i jego potomków. Natomiast w 1231 r. prawa miejskie otrzymała Śródka i na podstawie dostępnych materiałów można przypuszczać, że była to lokacja dla prawobrzeżnego Poznania.

Gdy synowie Odonica przejęli cały Poznań, uznali, że lewobrzeżna część miasta ma większy potencjał i w 1244 r. rozpoczął się właśnie tutaj proces kształtowania miasta, a jego zwieńczeniem była lokacja na prawie magdeburskim w 1253 roku. Miasto miało wówczas powierzchnię ok. 21 ha i było jednym z większych w tej części Europy, porównywalnym z Krakowem czy Wrocławiem.

Poznań dzięki lokacji uzyskał samorząd i niezależność sądowniczą, a mieszczanie prawa i obowiązki oraz wójta, który miał zarządzać miastem. Założyciel, Tomasz z Gubina, wytyczył granice miasta, ustalił zarys działek oraz sprowadził rzemieślników i kupców niemieckich. Został też pierwszym dziedzicznym wójtem miasta.

Podziel się:

Ostatnio dodane: