Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

770 lat temu Poznaniowi nadano prawa miejskie. “Miasta świętują swoje jubileusze”

W 1253 roku, a dokładnie 23 kwietnia, otrzymał prawa miejskie od książąt Przemysła I i Bolesława Pobożnego. Radny Andrzej Rataj zapytał prezydenta Poznania w interpelacji, jak miasto zamierza świętować tak ważną rocznicę.

Pytanie nie jest bezzasadne, bo jak dotąd jakoś nic nie słychać o przygotowaniach do rocznicowych obchodów – a w końcu 770 lat, okrągła rocznica, to nie byle co. Jak zwrócił uwagę radny Andrzej Rataj w swojej interpelacji, znacznie mniejsze i uboższe miasta hucznie świętują rocznice tego rodzaju, nawet jeśli od nadania praw miejskich upłynęło znacznie mniej czasu niż 770 lat.

Tymczasem Poznań ostatni raz świętował… w 2003 roku. Obchodzono wówczas 750-lecie nadania praw miejskich.
– Niestety, w 2013 roku poznańskie uroczystości jubileuszowe 760. rocznicy nadania praw miejskich nie odbywały się, a jako przyczynę tej sytuacji podawano złą sytuację finansową – wyjaśnia radny Andrzej Rataj. – Tymczasem inne miasta w Polsce, w tym te o wiele mniejsze i z o wiele mniejszymi możliwościami organizacyjnymi i finansowymi, świętują swoje jubileusze. Również w ostatnich latach, pomimo epidemii i trudnej sytuacji gospodarczej, wiele miast świętowało albo świętuje swoje rocznice, organizując odpowiednie wydarzenia, w tym parady, koncerty, festyny, wystawy, konferencje, konkursy, publikacje jubileuszowe.

Poznań otrzymał prawa miejskie w 1253 roku, a za datę wydania odpowiedniego dokumentu lokacyjnego przez książąt wielkopolskich Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego uznaje się 23 kwietnia 1253 roku. To już za kilka tygodni i zdaniem radnego program wydarzeń powinien być już gotowy, a same wydarzenia – dopinane na ostatni guzik. Tymczasem o jakichkolwiek obchodach nic nie słychać, choć to doskonała okazja do prezentacji miasta od najlepszej strony.

– Jubileusz będzie także dobrą okazją promocyjną i wizerunkową dla Poznania – podkreśla radny. – Działania rocznicowe powinny być koordynowane na poziomie miejskim, z odpowiednim zaangażowaniem różnych instytucji samorządowych oraz społeczności lokalnych, a także programem obchodów, finansowaniem wydarzeń oraz akcjami promocyjnymi i edukacyjnymi w przedszkolach, w szkołach i na uczelniach (w tym wykładami, odczytami, wystawami i konkursami dla dzieci i młodzieży). Im więcej bowiem pamięci i szacunku dla tradycji i historii, tym lepiej dla budowania i utrwalania postaw patriotycznych, wspólnej tożsamości i pamięci o wielkim dziedzictwie naszego Stołecznego Miasta Poznania.

Dlatego radny wystąpił z interpelacją do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, w której pyta, jakie inicjatywy, działania i wydarzenia zostały przeprowadzone dotychczas w związku z jubileuszem 770-lecia nadania Poznaniowi praw miejskich – i jakie są zaplanowane. I czeka na odpowiedź od prezydenta.

Strona głównaPoznań770 lat temu Poznaniowi nadano prawa miejskie. "Miasta świętują swoje jubileusze"