Kolejowa „obwodnica” Poznania

Miasto podpisało umowę na wykonanie koncepcji kolejowej „obwodnicy” Poznania. Chodzi o wykorzystanie istniejących linii towarowych i przystosowanie ich do ruchu pasażerskiego. Potencjalnie takie rozwiązanie może znacznie skrócić czas podróży między dzielnicami.

Miasto zawarło umowę z firmą BBF Sp. z.o.o. na stworzenie koncepcji, która ma połączyć w ramach „obwodnicy” nowe przystanki (Poznań Franowo, Poznań Kobylepole, Poznań Zieliniec, Poznań Karolin, Poznań Naramowice, Poznań Uniwersytet i Suchy Las) z dotychczasową linią towarową. Wartość umowy to 150 tysięcy złotych. Wykonawca na jej zrealizowanie będzie miał czas do grudnia 2018 roku.

– Jest to projekt przyszłościowy. Już teraz jednak myślimy, żeby dać mieszkańcom alternatywę kolei obwodowej, która przewiezie pasażerów znacznie szybciej niż przejeżdżając przez centrum. Warunkiem jego realizacji jest uzyskanie dofinansowania przez PKP PLK środków na modernizacje. Wierzę jednak, że tak się stanie – stwierdza Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Poznania.

Podobne rozwiązanie świetnie sprawdziło się chociażby w Berlinie. W Polsce dobrym przykładem będzie trójmiasto gdzie pociąg stał się atrakcyjną alternatywą dla tramwajów czy też autobusów. I chociaż Poznań powierzchniowo gigantem nie jest to i u nas pomysł ma szansę zyskać dużą popularność ze względu na zakorkowane centrum miasta.

fot. UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: