Kolejny wyremontowany dworzec w Wielkopolsce. „Budynek odzyskał historyczne piękno”

Dworzec w Opalenicy fot. PKP

Wyremontowana elewacja, funkcjonalne i nowocześnie urządzone wnętrze, dostępne także dla osób niepełnosprawnych. Tak wygląda dworzec w Opalenicy po zakończonej przebudowie. Właśnie został uroczyście oddany do użytku.

Podróżni mogli korzystać z części dworca od listopada ubiegłego roku, ale prace w budynku jeszcze trwały i zostały zakończone 23 lutego. Tego też dnia obiekt został oficjalnie otwarty dla podróżnych.

„Przebudowę dworca w Opalenicy zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” – informuje spółka PKP PLK. – „Dzięki niej renowację przeszła elewacja budynku, na której odtworzono detale architektoniczne, a także symetrię okien. Największą zmianą w wyglądzie budynku jest zastąpienie części ścian od frontu dworca przeszkloną fasadą doświetlającą przestrzeń obsługi podróżnych, a także wyburzenie przybudówki po zachodniej stronie dworca i budowa w jej miejsce wiaty rowerowej z betonu architektonicznego dla ponad 50 jednośladów. Budynek dworca zyskał również iluminację nocną, a także napisy z nazwą dworca oraz „dworzec kolejowy”.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił na rozwój polskiej kolei – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Dzięki prowadzonym projektom w Polsce przybywa komfortowych dworców. Dziś zakończyliśmy kolejna inwestycję, tym razem w Opalenicy w województwie wielkopolskim. Budynek nie tylko odzyskał historyczne piękno, ale również stał się nowoczesną przestrzenią obsługi podróżnych.

Wewnątrz wyremontowanego budynku podróżni znajdą przestronną poczekalnię z ławkami, rozkładami jazdy, elektronicznymi tablicami odjazdów i przyjazdów pociągów, a także nowoczesnym systemem informacji głosowej, kasą biletową oraz toaletami. Znajduje się tam też lokal handlowo-usługowy na parterze przeznaczony na wynajem.

– Otwarcie dworca w Opalenicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei – dodał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Mieszkańcy miasta zyskali dzięki temu komfortowy, przyjazny środowisku i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany, historyczny dworzec, stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

W wyremontowanym budynku istotne jest także to, że stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ zlikwidowano w nim i w jego otoczeniu bariery architektoniczne. Są tu między innymi ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, a przy kasie – urządzenie wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych. Do obsługi podróżnych z niepełnosprawnościami przystosowane są także toalety.

– Dworzec w Opalenicy jest ósmą inwestycją dworcową zakończoną w województwie wielkopolskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. – W tej lokalizacji przebudowaliśmy dworzec, zachowując jego historyczny wygląd i wyposażając go w rozwiązania, które powinien posiadać każdy współczesny obiekt obsługi pasażerskiej. Dzięki temu stał się on komfortowy, bezpieczny i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, a także przyjazny środowisku.

Ten ostatni aspekt osiągnięto dzięki ociepleniu elewacji, zastosowaniu pomp ciepła, nowym oknom i drzwiom oraz energooszczędnemu oświetleniu. W ten sposób budynek stał się bardziej efektywny energetycznie.

Koszt przebudowy dworca w Opalenicy wyniósł 10,7 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt przebudowy obiektu przygotowała pracownia Demiurg Sp. z o.o. z Poznania, a wykonawcą prac budowlanych była firma AGROBEX sp. z o.o. z Poznania.

Podziel się:

Ostatnio dodane: