Kolejny uczeń wielkopolskiego liceum z wyjątkowym sukcesem naukowym

Leszno fot. UM Leszno

Najpierw był Dawid Kopik, który dostał się na Yale jako jedyny Polak w tym roku, a teraz Hugo Chróst zdobył najbardziej prestiżowe stypendium Thiel Fellowship. II LO w Lesznie może być dumne z uczniów i absolwentów!

II LO w Lesznie może się pochwalić kolejnym sukcesem. 20-letni Hugo Chróst jest pierwszym Polakiem w historii, który otrzymał stypendium Thiel Fellowship, jak informuje Radio Poznań. To najbardziej prestiżowe stypendium świata i nie jest łatwo je otrzymać – sam proces rekrutacji trwa rok, a dostaje je tylko 20 młodych ludzi z całego świata rocznie. Hugo Chróst dodatkowo jest jednym z tylko trzech osób spoza Stanów Zjednoczonych, które otrzymały to stypendium.

Za co fundacja uznała za stosowne przyznać mu stypendium? Za startup Solvemed, który stworzył, a który wprowadza na rynek nową technologię pozwalającą na wczesne diagnozowanie takich chorób jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. Z pomocą wiązki światła można wykryć chorobę we wczesnym stadium badając, jak na światło reaguje wzrok.

Hugo Chróst dostanie na kontynuację swoich badań 100 tys. dolarów. W ubiegłym roku natomiast redakcja Forbesa umieściła go na liście najbardziej wpływowych młodych Europejczyków.

Podziel się:

Ostatnio dodane: