laboratorium szpital fot. pixabay

Kolejne zmiany w kwarantannie. Czy będą skuteczne?

Ministerstwo Zdrowa i GIS wprowadziły kolejne uproszczenia procedur dla osób objętych kwarantanną i izolacją domową. Tyle że na razie nowości nie bardzo działają.

Zgodnie z nowymi regulacjami osoba, która przebywa na kwarantannie, nie musi już mieć decyzji sanepidu, żeby wykonać test na obecność koronawirusa. A kiedy go zrobi i wynik okaże się negatywny, nie musi czekać na decyzję sanepidu, by zakończyć kwarantannę. Informacja znajdzie się w systemie wprowadzona przez jednostkę wykonującą test, zostanie o niej powiadomiony sanepid, a osoba na kwarantannie będzie z niej zwolniona automatycznie. Do tej pory musiała czekać nawet kilka dni, aż sanepid ją zwolnił z kwarantanny.

Gdy natomiast wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zostanie automatycznie zamieniona na izolację, a pracownik sanepidu zadzwoni jedynie, by zebrać dane domowników, którzy powinni zostać objęci kwarantanną. Wszystko trafia do systemu i to system ma pilnować terminów, a zawarte w nim dane są podstawą na przykład do wypłaty świadczeń.

Dzięki temu rozwiązaniu sanepid będzie miał mniej pracy, a osoby zdrowe, z negatywnymi wynikami testów, szybciej wrócą zakończą izolację i wrócą do codziennych obowiązków.

Teoretycznie – bo jak informują nas nasi Użytkownicy, w praktyce to nie działa. Osoby, które otrzymały negatywny wynik testów, nadal otrzymują SMSy od sanepidu z informacją o konieczności pobrania aplikacji kwarantanny i telefony, że są objęci kwarantanną – mimo że zgodnie z nowymi rozwiązaniami system już wie, że są zdrowe, bo ma wyniki testów, więc powinien wiedzieć także sanepid.

Najwyraźniej rozwiązanie jednak jeszcze wymaga dopracowania, bo na razie jest tak samo awaryjne i niekonkretne jak poprzedni system. Przypomnijmy, że zdarzały się sytuacje, kiedy osoby, które kontaktowały się z zakażonym, przesiedziały dziesięć dni na kwarantannie bez jednej informacji od sanepidu.

To nie pierwsze uproszczenie procedur wprowadzonych przez rząd. w ubiegłym tygodniu minister Niedzielski poinformował, że współdomownicy osoby zakażonej będą automatycznie obejmowani kwarantanną. To rozwiązanie również nie zawsze działa, jak informują nasi Uzytkownicy.

el

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze