koronawirus fot. DWOT

Zmiany w zasadach kwarantanny

Współdomownik osoby zakażone trafi na kwarantannę automatycznie. Taką informację podał Adam Niedzielski, minister zdrowia. To oznacza, że nie będzie musiał czekać na telefon z sanepidu z potwierdzeniem.

Jak zapewnił minister, pracownik sanepidu zadzwoni do niego i tak, żeby załatwić formalności, ale kwarantanna będzie rozpoczęta automatycznie w dniu stwierdzenia zakażenia u współdomownika.

Minister Niedzielski powiedział też, że testy antygenowe wykonywane dla pacjenta objawowego będą teraz taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak PCR-owe. Dotąd po zastosowaniu testu antygenowego należało wykonać jeszcze test PCR-owy, żeby potwierdzić zakażenie, co wydłużało cały proces. Ta zmiana umożliwi szybsze testowanie pacjentów.

Zapadła także decyzja, by osoby z pozytywnym wynikiem testu dostały pulsoksymetry, jeśli lekarz rodzinny uzna to za zasadne.
Pulsoksymetry mierzą poziom natlenienia krwi i w zależności od wskazań urządzenia lekarz będzie podejmował decyzję, co dalej. Chodzi tu o zabezpieczenie pacjentów bez objawów lub z niewielkimi objawami. Dane będą trafiały do specjalnego centrum monitoringu powołanego przez Ministerstwo Zdrowia.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze