Kolejne zakażenia bakterią Legionella w Wielkopolsce. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy i wydał oświadczenie

sztab kryzysowy wojewody Michał Zieliński fot. WUW

W Wielkopolsce od początku roku odnotowano 17 przypadków legionelozy – podał Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. W związku z z informacją o zakażeniach wojewoda Michał Zieliński zwołał sztab kryzysowy i wydał oświadczenie.

Jak informuje WUW, spotkanie sztabu kryzysowego miało na celu określenie źródeł występowania bakterii oraz wypracowanie skutecznych działań zaradczych. Według danych sanitarno-epidemiologicznych co roku w województwie wielkopolskim z powodu legionellozy umiera od 5 do 7 osób.

“Z informacji przekazanych przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia Legionellą, dwie osoby zmarły (jedna pod koniec stycznia, druga 25 sierpnia br.)” – informuje urząd. – “Pod tym względem sytuacja w województwie nie odbiega od normy z lat poprzednich. Dodatkowo biorąc pod uwagę różny wiek tych osób (37 – 60 lat), tryb życia (wśród nich są osoby aktywnie fizycznie jak i osoby starsze pozostające w swoim domu od dłuższego czasu) oraz wykrycie Legionelli w różnych regionach Wielkopolski, nie można mówić o jednym skupisku bakterii.

– Mimo tych ustaleń zleciłem służbom sanitarnym, by każdy przypadek występowania bakterii lub choroby, którą mogła wywołać Legionella, został szczegółowo zbadany. Musimy mieć sytuację pod pełną kontrolą – podkreśla wojewoda.

Na polecenie wojewody pracownicy wydziału polityki społecznej WUW skontaktowali się telefonicznie z dyrekcjami wszystkich domów pomocy społecznej w Wielkopolsce. Jak dotąd w żadnym z domów nie potwierdzono występowania Legionelli czy objawów choroby u osób w nich przebywających. Wojewoda przypomina również właścicielom bądź zarządcom podmiotów leczniczych, że są ustawowo zobowiązani do przeprowadzenia dwa razy roku badania jakości wody w kierunku występowania bakterii z rodziny Legionella.

Szczególny apel został wystosowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie mogą zapominać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji, sieci wodociągowej, przydomowych basenów, jacuzzi czy nawilżaczy powietrza.

Podziel się: