Kolejne oszustwo! Seniorka wyrzuciła pieniądze przez okno

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Pieniądze i kosztowności o wartości 40 tysięcy złotych spakowała w reklamówkę i wyrzuciła przez okno 86-letnia mieszkanka Nowego Miasta w Poznaniu. Uwierzyła oszustom działającym metodą „na policjanta”, że tak ochroni oszczędności.

Zdarzenie miało miejsce w ubiegłym tygodniu.
– W tym, jak i w wielu innych przypadkach modus operandi oszustów był podobny – tłumaczy sierż.szt. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Starsza kobieta otrzymała telefon na numer stacjonarny od osoby podszywającej się za policjanta z wydziału kryminalnego, który przekazał jej informację, że prowadzi „akcję” przeciwko oszustom. Aby pomóc „funkcjonariuszom” w złapaniu szajki złodziei, ma postąpić zgodnie z jego instrukcją. Seniorka spakowała wszystkie oszczędności oraz posiadaną biżuterię do reklamówki i wyrzuciła przez okno. Tym sposobem kobieta straciła pieniądze i kosztowności o łącznej wartości 40 tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu po raz kolejny apelują, by nie dawać się nabierać oszustom.
– W przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem – ostrzega sierż.szt. Łukasz Paterski. – Nasuwa się pytanie, co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Rozłączyć się!

Policjanci ostrzegają, że oszuści posiadają umiejętności manipulacji i wywierania wpływu emocjonalnego na drugiego człowieka. Dlatego nie należy im ulegać, bez względu na to, co mówi osoba po drugiej stronie i za kogo się podaje. Bo oszustwo „na policjanta” to nie jedyna metoda – oszuści przedstawiają się też jako hydraulicy, pracownicy gazowni czy osoby oferujące odkażanie mieszkań z powodu covid-19. Należy się wtedy rozłączyć, a później albo zadzwonić do spółdzielni czy na policję, by zweryfikować informację – albo do kogoś bliskiego, by się poradzić.

– Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – mówi Łukasz Paterski. – Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Podziel się:

Ostatnio dodane: