Kolejne osrzeżenie IMiGW dla Wielkopolski. “Bardzo silne opady deszczu”

Burza Poznań fot. Sławek Wąchała

Zapowiadane na dziś intensywne opady deszczu i burze mogą spowodować gwałtowne przybory wód i lokalne podtopienia – ostrzega IMiGW. Instytut wydał kolejne ostrzeżenie, drugiego stopnia, przed burzami i ich skutkami. Tym razem już dla całej Wielkopolski.

Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje w regionie od rana – teraz jednak okazuje się, że mogą być one silniejsze, niż się początkowo wydawało, występować w całym regionie, a opady deszczu mogą być bardziej intensywne.

“Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMiGW i dodaje, że ostrzeżenie wydano w związku z przejściowym wzrostem natężenia zjawiska.

Według prognozy IMiGW z zachodu na wschód i północny wschód przemieszcza się strefa burz, którym towarzyszą intensywne opady deszczu o natężeniu około 10-15 mm/h i – lokalnie – także grad. I to właśnie ulewne opady deszczu będą głównym zagrożeniem.
“Ich suma może miejscami wynieść około 20-30 mm, a z uwagi na dość wolne przemieszczane się całej strefy niewykluczone są lokalne sumy dochodzące do około 40-50 mm. Punktowo burzom towarzyszyć będzie także opad gradu do około 1-2 cm średnicy i porywy wiatru do około 70-75 km/h” – podaje IMiGW.

Gwałtowne burze i intensywne opady deszczu mogą spowodować gwałtowny wzrost stanów wód w regionie, dlatego IMiGW wydał także ostrzeżenie hydrologiczne. Lokalne podtopienia i zalania mogą wystąpić na obszarach: Warty środkowej od Rgilewki do Prosny, Wrześnicy, Kanału Mosińskiego, Warty środkowej od Prosny do Wełny, Wełny, Warty środkowej od Wełny do Noteci, Prosny dolnej, Noteci górnej, Łobżonki, Noteci środkowej, Gwdy, Drawy, Noteci dolnej i Obry.

“W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia” – podaje IMiGW. – “Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)”.

Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje od 30 czerwca, od godziny 15.00, do 1 lipca do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 60 proc.

Podziel się: