Kolejna szczepionka dopuszczona do użytku. Kiedy trafi do Polski?

szczepienia fot. UMP
Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała dopuszczenie w UE do obrotu preparatu amerykańskiej firmy Moderna. Jeśli opinię EMA podzieli Komisja Europejska, szczepionka trafi do Polski jeszcze w styczniu.

Na decyzję KE, tak jak w przypadku poprzedniej szczepionki, nie trzeba będzie długo czekać, jak zapewniła Ursula von der Leyen, szefowa KE. Przypomnijmy, że 21 grudnia, przy poprzedniej szczepionce, wydała decyzję jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Jak informuje Onet.pl, jeśli KE zaakceptuje szczepionkę Moderny, to trafi ona do Polski już 11 stycznia. Taka datę podał Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Pierwsza partia ma zawierać 29 tys. dawek szczepionek, a docelowo w pierwszym kwartale ma dotrzeć do kraju około 800 tys. dawek.

Ta szczepionka również jest podawana w dwóch dawkach, więc wystarczyłaby dla 400 tys. Polaków. Różni ją jedynie to, że odstęp między szczepieniami wynosi 28, a nie 21 dni, jak w szczepionce Pfizera. Jest oparta na tej samej technologii mRNA i została już dopuszczona do użytku w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Teraz czeka na decyzję Unii Europejskiej.

 

Podziel się: