Kolejna pomoc od powiatu poznańskiego dla Ukrainy. „Sytuacja nadal jest bardzo ciężka”

Dary dla Ukrainy fot. Powiat Poznański

Mąka, cukier, ryż, olej, środki higieniczne i wiele innych niezbędnych artykułów – to wszystko zawiera kolejny transport darów, który wyjechał ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu do Ukrainy, do Rejonu Obolońskiego, Państwowej Administracji Miasta Kijów.

– Tylko w samym Kijowie jest ponad 400 tysięcy wewnętrznych uchodźców, którzy uciekli z terenów objętych działaniami wojennymi – mówi Myroslava Smirnova, deputowana Rady Miejskiej Kijowa, która z wraz z Oleksandrem Horinem, zastępcą szefa Obolońskiej Rejonowej Administracji Państwowej i Rusłanem Hnatiukiem, szefem Fundacji Charytatywnej „Esfir”, przyjechali po dary. – To rodziny bez dachu nad głową, pracy, środków do życia. Pomoc, którą otrzymujemy z powiatu poznańskiego, trafi przede wszystkim do tych osób, by zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Chciałabym wyrazić swoją wdzięczność narodowi polskiemu za pomoc, którą nam daje. Sytuacja w Ukrainie jest bardzo trudna. I tym bardziej niezmiernie się cieszę, że dostajemy tak ogromne wsparcie. Trzeba pamiętać, że w trakcie wojny lud ukraiński staje się coraz biedniejszy. Codziennie otrzymuję od 100 – 300 próśb o pomoc materialną. Dlatego tym bardziej pomoc humanitarna płynąca z powiatu poznańskiego jest tak dla nas wartościowa.

Tym razem w pomocy humanitarnej znalazło się ponad 12 ton żywności, m.in. ryż, mąka, cukier, makaron czy olej, a także ponad 2 tony artykułów chemicznych: mydło, proszek do prania czy pasta do zębów. Wartość udzielonego wsparcia wyniosła 150 tys. złotych.
– Dopóki stać nas na udzielanie takiej pomocy, będziemy to systematycznie robić – zapewnia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Sytuacja w Ukrainie nadal jest bardzo ciężka, tysiące ludzi pozbawionych jest dotychczasowego sposobu życia. Dlatego staramy się ich wspierać w tych ciężkich chwilach. By czuli, że nie są sami. Z budżetu powiatu na pomoc przekazaliśmy do tej pory blisko 2 miliony złotych. I już dziś rozmawiamy o kolejnych formach wsparcia, które będą skierowane do dzieci i młodzieży.

– Wróg chce odebrać naszym dzieciom dzieciństwo – mówi Myroslava Smirnova. – My chcemy je przywrócić różnymi działaniami, które mają łagodzić skutki wojny i o takich projektach rozmawialiśmy z starostą Janem Grabkowskim. Wierzymy w to, że zwyciężymy. Wierzymy w siły zbrojne Ukrainy. I wierzymy w to partnerstwo, które mamy.

– Naszym priorytetem jest ochrona mieszkańców Kijowa oraz zapewnienie im podstawowych produktów do życia – dodaje Oleksander Horin. – Trzeba pamiętać, że populacja stolicy Ukrainy wzrosła o 10 procent. Obecnie sytuacja w mieście jest na tyle stabilna, że ludzie pracują, uczą się, studiują. Wszystko to odbywa się pod nadzorem oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, bowiem alarmy powietrzne co jakiś czas przypominają o zagrożeniu.

Od 2022 roku powiat poznański, oprócz 46 ton artykułów spożywczych i chemicznych, przekazał 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, dwa ambulanse z wyposażeniem medycznym, wyremontowany oraz wyposażony wóz strażacki, a także używany samochód terenowy. Wszystko po to, by pomóc Ukraińcom przetrwać wojnę.

Podziel się:

Ostatnio dodane: