Koalicja Obywatelska: „Cenimy sobie samorządność, która obecnie jest naruszana”

Łukasz Mikuła Marta Mazurek Mariusz Wiśniewski
Samorządowy Koalicji Obywatelskiej z Poznania odnieśli się do pomysłów Jadwigi Emilewicz, „jedynki” PiSu i podsumowali osiągnięcia swojego ugrupowania w stolicy Wielkopolski.

– Liderka listy PiSu w Poznaniu (Jadwiga Emilewicz – red) zaprezentowała program dla naszego miasta. Jeżeli przyjrzymy się jemu dokładniej to można zauważ, że poza kilkoma ogólnymi tezami jest wiele nieścisłości, wiele błędów, a nawet taki „czarny PR”, który jest Poznaniowi tworzony – zauważył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego dzisiaj razem z radną Martą Mazurek (kandydatką do Sejmu i obecną radną – red.) chcemy pokazać na przykładzie kontrastu co my, jako samorządowcy, robiliśmy i robimy, ale też co chcemy zaprezentować dla Poznania w nowej kadencji parlamentu.

Punktem odniesienia były wypowiedzi Jadwigi Emilewicz dotyczące Poznania. – Pojawił się taki zarzut, zupełnie nieprawdziwy, że w Poznaniu nie odbywają się ważne, międzynarodowe wydarzenia gospodarcze, naukowe i kulturowe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest to absolutnie nieprawda. Wystarczy prześledzić statystyki i można dostrzec, że Poznań lokuje się dzisiaj w okolicach pierwszej setki (na kilkaset miast) na świecie w zakresie organizacji kongresów i wydarzeń międzynarodowych. Gonimy miasta z czołówki. Tylko w zeszłym roku zostawiliśmy za sobą takie miasta jak: Strasburg; Kolonia; Stuttgart; Liverpool. Osobiście bardziej się martwię o wydarzenia krajowe, dlatego że PiS w tym co mówi nie jest wiarygodny, ponieważ odbiera właśnie organizację wydarzeń krajowych Poznaniowi. Jako Koalicja Obywatelska, nasi parlamentarzyści będą dążyć do tego, żeby tak jak Stadion Narodowy w Warszawie jest miejscem ważnych imprez sportowych, tak MTP były narodowym miejscem spotkań i kongresów – zadeklarował zastępca Jacka Jaśkowiaka.

– Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że w Poznaniu nie rozwijają się usługi nowoczesnego sektora finansów. To jest absolutna nieprawda. W ostatnich pięciu latach liczba miejsc tworzona przez tego typu podmioty gospodarcze wzrosła z dziesięciu tysięcy do dwudziestu tysięcy. Z naszego punktu widzenia niezwykle istotne jest natomiast, żeby gospodarka opierała się na wielu nogach, a sektor nowoczesnego biznesu nie był jedynym dominującym. Chodzi o to, żeby nie być narażonym na różne zawieruchy w systemie światowej gospodarki, które spowodują, że jednego dnia może się przenieść kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w inny rejon świata – wyjaśnił Wiśniewski.

Łukasz Mikuła, radny miejski, skupił się na wizji terytorialnego zarządzania państwem. – Decentralizacja, deglomeracja, delokalizacja. Pozornie bliskoznaczne, w istocie skrywają fundamentalne różnice o tym jak wyobrażamy sobie zarządzanie państwem i jak wyobrażamy sobie relacje pomiędzy centrum, a lokalnymi i regionalnymi społecznościami. Jest tutaj wyraźna różnica pomiędzy programem prawdziwej decentralizacji ze strony Koalicji Obywatelskiej i programem realnej centralizacji, lekko zamaskowanym „deglomeracją”, którą proponuje nam PiS. Warto zdemaskować cały ten sposób myślenia. Na czym polega prawdziwa decentralizacja? To jest realne uniezależnienie lokalnych społeczności tak, żeby mogły decydować o tym co się dzieje na ich terenie, żeby mogły wskazać priorytety inwestycyjne czy rzeczy dla nich ważne. Prawdziwa decentralizacja to samodzielność decyzyjna. Realna decyzyjność to realne dysponowanie własnymi środkami finansowymi. I to jest to co proponuje Koalicja Obywatelska.

Większe finanse dla samorządów miałyby pochodzić z podatków PIT. Dochody z tego podatku docelowo, według pomysły polityków KO, miałyby w całości trafiać do lokalnych samorządów, które zdecydowałyby o tym jak je wydać.

– Po drugiej stronie (PiSowskiej – red.) mamy zamach na finanse samorządów – uważa Mikuła. – Wyliczenia pokazują, że decyzje już podjęte zabiorą Poznaniowi każdego roku 180 milionów złotych. To jest ogromna kwota, która zwyczajnie zostaje naszemu miasta zabrana. Co dostajemy w zamian? Mglista obietnica przeniesienia tutaj jakiegoś urzędu centralnego, czyli obsadzonego z nominacji rządu.

Sporo żalu do obecnego rządu ma również Marta Mazurek, kandydatka do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. – Samorząd Poznania zdecydował się na wprowadzenie i finansowanie takiej polityki, która powinna być realizowana na szczeblu krajowym – stwierdziła Mazurek, jako przykłady podając m.in. program in vitro czy finansowanie dodatkowych szczepień ochronnych. Obecna radna podkreśliła również jak istotni w Poznaniu są seniorzy. – Nasza polityka w tym zakresie jest przykładem i została jednym z postulatów Koalicji Obywatelskiej w całej Polsce. Opieramy się przede wszystkim na takich działaniach, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie poznańskich seniorów. Dzięki nim mogą oni się włączyć w życie miasta – wyjaśniła Mazurek.

Wykorzystując okazję Mariusz Wiśniewski odniósł się bezpośrednio do słów prezesa PiS, który kilka dni temu był w Poznaniu. – Jarosław Kaczyński powiedział, że poznaniacy nie rozumieją programu Prawa i Sprawiedliwości. Poznaniacy ten program znają, znają metody działania PiSu i dlatego nie oceniają tego programu zbyt wysoko. Z tego powodu Prawo i Sprawiedliwość nie cieszy się tutaj poparciem i regularnie przegrywa kolejne wybory. Oferta PiSu nie pasuje w gruncie rzeczy do mentalności i kultury wypracowanej, tak naprawdę przez wieki. Jesteśmy jako mieszkańcy naszego miasta przywiązani do takich wartości jak: praworządność; porządna i rzetelna praca; wolność czy otwartość na nowoczesność. Jesteśmy patriotami polskimi, ale jednocześnie cenimy sobie samorządność, która obecnie jest naruszana.

Podziel się:

Ostatnio dodane: