Kiedyś Poznań z nich słynął, dziś są rzadkością. Czy na ulice wrócą neony?

Kiedyś Poznań słynął z neonów, a centrum miasta było pełne kolorowych świateł. Miasto ogłosiło konkurs, który jest szansą na powrót neonów do centrum. Czy to oznacza powrót świetlnych dekoracji do miasta?

Neonową tradycję Poznania zaprezentowała najpierw świetna wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2015 roku. Dyskusja o neonach nabrała tempa po ponownym otwarciu kultowej kawiarni “Kociak” na Świętym Marcinie, z neonem wzorowanym na tym, który przez całe lata zapraszał do kawiarni. Ci, dla których neony lub ich brak były sprawą obojętną, teraz mogą przekonać się na przykładzie, jak zmieniają wygląd tego kawałka ulicy, przy którym są.

Interpelacja radnego

Interpelację w tej sprawie, w maju tego roku, złożył Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. Przypomniał, że Poznań od lat 60. XX wieku był miastem neonów, słynął ze swoich dekoracji świetlnych, a ich autorami często byli wybitni artyści. W latach 80. neony zaczęły znikać, ale zdaniem radnego warto, by wróciły, choć oczywiście w nowej, energooszczędnej wersji, bo jak nic innego dodają uroku miastu.

– Podejmowane już działania są bardzo dobrym przejawem rewitalizacji oraz troski o przestrzeń i estetykę – mówił w maju radny Andrzej Rataj. – Dzięki temu nasze miasto będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Poznań znów może być miastem neonów.

Dlatego radny wystąpił z interpelacją do prezydenta, pytając, jakie inicjatywy i działania zostały przeprowadzone w ostatnich latach w celu przywrócenia neonów – i jakie są w planach. I okazało się, że miasto na swoich budynkach stopniowo przywraca neony, czego przykładem jest choćby neon kina Muza przy Świętym Marcinie. Odpowiednie zapisy dotyczące neonów znalazły się także w uchwale krajobrazowej.

Neonowe centrum

Dodatkowo miasto ogłosiło konkurs “Neonowe Centrum Poznania” – mogą wziąć w nim udział przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe lub właściciele nieruchomości, którzy prowadzą działalność na obszarze ograniczonym ulicami: Święty Marcin – Gwarna – 27 Grudnia – plac Wolności – al. Marcinkowskiego. Sąd konkursowy z nadesłanych projektów wybierze pięć najlepszych, a miasto zapewni pieniądze na ich realizację, przy czym koszt pojedynczego neonu nie może przekroczyć 16 tys. zł.

Na pulę nagród przeznaczono 80 tys. zł, a chętni mogą się zgłaszać do 30 czerwca. Wystarczy swoje projekty neonów dostarczyć w wersji papierowej oraz elektronicznej do urzędu miasta wysłać oraz dołączyć kosztorys realizacji oraz zgodę właściciela nieruchomości, na której ma się pojawić konstrukcja. Ogłoszenie wyników zaplanowano na sierpień, a gotowe neony mają zawisnąć na swoich miejscach w grudniu tego roku.

Co szczególnie cieszy – nie powinno być kłopotów z odtworzeniem historycznych neonów, gdyby któryś z właścicieli chciał to zrobić. Miejski Konserwator Zabytków posiada bogatą i szczegółową dokumentację zachowanych neonów i ich pozostałości.

Warto dodać, że miasto zadba też o naprawę jednego z najsłynniejszych neonów Poznańskich Słowików, nazywanego także neonem Filharmonii Poznańskiej, który znajduje się na Świętym Marcinie – przeznaczy na ten cel 20 tys. zł.

Podziel się: