Kiedy odmrozimy gospodarkę?

Wicepremier Jadwiga Emilewicz podała termin już 20 kwietnia, jednak zastrzegła, że to informacja na teraz według scenariusza bazowego. Wszystko jednak zależy od tego, jak będzie się rozwijała pandemia.

Jeśli pandemia zostanie opanowana, to pełne odmrożenie polskiej gospodarki możliwe jest w lipcu – tak powiedziała wicepremier w Radiu Plus. Jednak będzie to zapewne inne odmrożenie niż sobie wyobrażamy: nadal będziemy nosić maseczki, zachowywać dwumetrowy dystans, a lokale gastronomiczne dostaną limity, ilu klientów będą mogły wpuścić. Jednak firmy będą mogły rozpocząć działalność, będą też czynne sklepy – oczywiście również z limitami klientów i zachowaniem środków ostrożności.

Wicepremier powiedziała, że polska gospodarka traci 139 mld złotych z powodu pandemii w ciągu miesiąca. W marcu po raz pierwszy od kilku lat liczba zawieszanych firm była wyższa niż rejestrowanych. Bezrobocie już wynosi 6 proc. Co prawda po Wielkanocy trend zawieszania firm wyhamował, jednak polska gospodarka nadal ponosi straty.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: