Kardynał Stefan Wyszyński będzie beatyfikowany

Kardynał Stefan Wyszyński, fot. FB
To oficjalna informacja z Watykanu. Wkrótce, w ciągu kilku najbliższych tygodni, poznamy też datę i miejsce uroczystości beatyfikacyjnej.

Jak informuje Radio Poznań, papież Franciszek upoważnił Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W styczniu tego roku komisja lekarzy watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację o cudzie – chodziło o niewytłumaczalne z punktu widzenia medycyny wyleczenie 19-letniej dziewczyny ze Szczecina, która chorowała na nowotwór tarczycy. Nie dawano jej szans, jednak grupa zaprzyjaźnionych zakonnic i innych bliskich osób zaczęła się modlić o wstawiennictwo prymasa Wyszyńskiego dla dziewczyny. Dziewczyna nagle wyzdrowiała, i było to wyzdrowienie trwałe, nie chwilowa poprawa. Ono właśnie zostało uznane za cud.

To oznacza zakończenie procesu beatyfikacyjnego. Trwał on 30 lat. Wszystko wskazuje na to, że uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w Warszawie – ale te informacje zostaną podane dopiero za kilka tygodni.

Stefan Wyszyński, późniejszy kardynał, urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 roku wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Był doktorem prawa kanonicznego KUL, dyplom otrzymał w 1929 roku. W 1937 roku został członkiem Rady Społecznej przy Prymasie Polski Auguście Hlondzie.
Podczas wojny działał w ukryciu, prowadził działalność oświatową w konspiracji, a po wojnie wrócił do Włocławka. W 1948 roku został mianowany arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski. W 1953 roku został mianowany kardynałem przez papieża Piusa XII. Komunistyczne władze aresztowały go we wrześniu 1953 roku za słynny memoriał, w którym napisał: „Non possumus. Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno”. Po trzech latach został uwolniony.

Był niezwykle ważną i wpływową postacią w czasach komunistycznych. Jego spokój, opanowanie i inteligencja pomogły rozwiązać wiele sporów politycznych. Zawsze starał się bronić człowieka i narodu. Był jednym z inicjatorów polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia, do którego doszło w 1978 roku. To prymas Wyszyński pojechał w tym celu z delegacją polskich biskupów do Niemiec.

Papież Jan Paweł II powiedział o nim, że nie byłoby go jako papieża Polaka, gdyby nie wiara kardynała Wyszyńskiego, jego heroiczna nadzieja i zawierzenie bez reszty matce kościołowi.

Prymas Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku.Kierował polskim kościołem ponad 30 lat. W 1994 roku, pośmiertnie, został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: