Biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak nie żyje. O jego śmierci poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Biskup miał 69 lat. Był jednym z bohaterów filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

Edward Janiak od 2020 był biskupem seniorem diecezji kaliskiej. W czerwcu ubiegłego roku został przez Watykan odsunięty od kierowania diecezją i przeniesiony na emeryturę za tuszowanie sprawy przypadków pedofilii byłego księdza Arkadiusza H. To ten własnie wątek poruszyli bracia Sekielscy w swoim filmie „Zabawa w chowanego”.

Gdy sprawa wyszła na jaw, wierni zaprotestowali przeciwko udzielaniu przez niego święceń kapłanom – miał je przeprowadzić 23 maja, ale ostatecznie do tego nie doszło. Sam biskup był zdania, że padł ofiarą medialnej nagonki, o czym mówił jego specjalny list przygotowany dla parafian diecezji i odczytany w jej kościołach.

25 czerwca Watykan zadecydował o jego zawieszeniu w obowiązkach zarządzającego diecezją kaliską, później został odsunięty na rzecz biskupa Grzegorza Rysia.

Biskup razem z nakazem przejścia na emeryturę otrzymał też nakaz zamieszkania poza diecezją i wpłaty pieniędzy ze swoich osobistych środków na konto Fundacji św. Józefa, która zajmuje się pomocą ofiarom molestowania przez duchownych.

Źródło: KEP