szpital Wolica fot. WUW

Kalisz: Zakończył się transport pacjentów do szpitala w Wolicy

W środę wieczorem zakończyło się dostosowywanie szpitala do zasad obowiązujących w placówce jednoimiennej – a dziś 43 pacjentów z covid 19 z Salusa zostało już przewiezionych do podkaliskiej placówki.

– Organizacja placówki w tak krótkim czasie była niełatwym, ale koniecznym zadaniem i jestem przekonany, że w tym miejscu uda się uratować zdrowie i życie wielu osób – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Do Wolicy będą przekazywani kolejni pacjenci, szczególnie z obszaru południowej Wielkopolski, gdzie przypadków COVID-19 mamy najwięcej w województwie,

Właśnie z powodu dużej grupy chorych zakażonych koronawirusem wojewoda zdecydował o utworzeniu drugiego szpitala jednoimiennego w Wolicy. By pacjenci potrzebujący pomocy nie musieli być wożeni aż do Poznania, tylko znaleźli ją szybciej i bliżej.

Szpital dysponuje 120 łóżkami rozplanowanymi na piętrze i parterze budynku. W pracach inwestycyjnych uczestniczyli żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowy jednoimienny szpital dysponuje środkami ochrony osobistej oraz 10 respiratorami. Docelowo będzie ich 13. Na miejscu opiekę nad pacjentami sprawuje 9 lekarzy oraz 35 pielęgniarek. Wsparciem dla nich będzie także lekarz anestezjolog ze szpitala wojewódzkiego w Kaliszu.

Z kolei przy wsparciu 12 brygady WOT, II Wojskiego Szpitala Wojskowego we Wrocławiu, Batalionu Chemicznego z Śremu oraz żandarmerii wojskowej i policji przetransportowanych zostanie dziś 24 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu i 5 z DPS w Pleszewie do jednoimiennego szpitala w Poznaniu.
– Obecnie oczekujemy także na wyniki 124 wymazów pobranych w domu pomocy społecznej w Kaliszu. Jeśli będziemy mieli do czynienia z wynikami dodatnimi, pacjenci będą transportowani do Poznania i Wolicy – tłumaczy Damian Marciniak, dyrektor wydziału zdrowia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk rozważa również uruchomienie trzeciego szpitala jednoimiennego na terenie Wielkopolski.
– Mamy wytypowane placówki, które będą w stanie przyjmować pacjentów z koronawirusem – wyjaśnia. – O tym, gdzie powstanie kolejny szpital, poinformuję w ciągu najbliższych dni.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze