Kalisz: Rzeka stała się intensywnie zielona. Mieszkańcy są zaniepokojeni

Prosna fot. UM Kalisz

Tak intensywnego koloru wody rzeki mieszkańcy jeszcze nie widzieli. Prosna wygląda, jakby ktoś do niej wylał zieloną farbę. Na szczęście WIOŚ uspokaja, że nie ma się czym niepokoić. To naturalne zjawisko.

O nietypowym kolorze wód rzeki poinformowały faktykaliskie.pl, które z kolei otrzymały informacje, wraz ze zdjęciami, od zaniepokojonych mieszkańców. Według nich zielony kolor jest tak intensywny, jakby ktoś wylał farbę do rzeki.

Jak jednak wyjaśniła kaliska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nie ma się czego obawiać – inspektorzy przeprowadzili oględziny rzeki na odcinku między mostem teatralnym a Trybunalskim. Z całą pewnością nikt nie wylał farby do rzeki, nie jest to też efekt spuszczenia do wody nielegalnie jakichś zanieczyszczeń.

Nietypowy kolor jest spowodowany zakwitem wody, czyli wzrostem zawartości chlorofilu „a” w wodzie i zakwitem fitoplanktonu, głównie sinic i zielenic. A to z kolei jest spowodowane czasowym spowolnieniem przepływu wody w rzece i terenami rolniczymi w jej dorzeczu, z których część nawozów spływa bezpośrednio do rzeki – i powoduje zakwit wody.

Podziel się: