zabytkowe księgi 2 fot. policja

Kalisz: Policjanci pomogli odzyskać siedem starodruków o wartości prawie 100 tys. złotych

Funkcjonariusze z Kalisza pomogli swoim kolegom z wydziału kryminalnego jarosławskiej komendy odzyskać niezwykle cenne starodruki pochodzące z XVII i XVIII wieku.

Doniesienie o zaginięciu ksiąg złożyła przedstawicielka Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. To właśnie ona w 2008 roku skatalogowała, sfotografowała i opisała zbiór ksiąg świeżo odkrytych w kolegiacie. Został on odkryty podczas remontu kompleksu kolegiaty i liczył sobie 300 ksiąg, przy czym zdecydowaną większość stanowią starodruki powstałe od XVI do XIX wieku włącznie. Księgi po skatalogowaniu zostały wpisane do ewidencji kościoła.

W styczniu tego roku ta sama przedstawicielka muzeum szukała na stronach internetowych bardziej szczegółowych informacji o tych księgach, ponieważ przygotowywała wystawę, na której miały być wyeksponowane. Jakież było jej zdumienie, gdy na aukcji internetowej antykwariatu w Kaliszu zobaczyła wystawione na sprzedaż dokładnie te księgi, które kilka lat temu skatalogowała. Kobieta skontaktowała się z parafią i okazało się, że ksiąg nie ma. Zniknęły.

Natychmiast o sprawie powiadomiła policje, a funkcjonariusze, przy pomocy swoich kaliskich kolegów, zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Policjanci ustalili, że jedna z nich już została sprzedana. Teraz policjanci wyjaśniają, kto jest odpowiedzialny za kradzież starodruków i w jakich okolicznościach trafiły do antykwariatu. Wartość ksiąg oszacowano na prawie 90 tys. zł. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 r. w Lyonie, a najmłodsza pochodzi z 1786 r.

KMP Kalisz, el

Dodaj komentarz

avatar