Kalisz: Podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych. O 34 procent

Już w lutym mieszkańcy lokali komunalnych w Kaliszu zapłacą wyższy czynsz. Powodem jest wzrost stawki bazowej za metr kwadratowy i zmiana przepisów dotyczących polityki czynszowej.

Jak podaje Radio Poznań, stawka bazowa wzrośnie o 80 groszy za metr kwadratowy mieszkania, a wzrost czynszu ma wynieść 34 proc. To oznacza, że czynsz w mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych wzrośnie o 40 złotych. To dużo, jak przyznają władze Kalisza, ale zwracają jednocześnie uwagę na fakt, że podwyżek czynszów nie było od kilku lat. Ostatnia miała miejsce w 2013 roku i wtedy nastąpił wzrost o 6 proc. Wychodzi na to, że to 34 proc. to zebrane razem podwyżki z tych wszystkich lat, w których ich nie było.

Poza tym są też lokatorzy, którzy zapłacą mniej. W mieszkaniach bez centralnego ogrzewania lub łazienek czynsze wzrosną tylko o 24 proc.

Z podwyżki czynszów do budżetu miasta powinno wpłynąć dodatkowo około 2,5 mln zł, jak szacuje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Władze Kalisza chcą przeznaczyć te pieniądze na remonty starych kamienic.

Radio Poznań, el

Dodaj komentarz

avatar