Kalisz: Pięciu policjantów skazanych na więzienie. Za znęcanie się nad zatrzymanymi

sąd okręgowy
Bicie pałkami, kopanie, używanie paralizatora i polewanie wodą – tak policjanci z Siedlec traktowali zatrzymanych za kradzież biżuterii. Czterech oskarżonych dziś zostało za to skazanych na karę bezwzględnego więzienia, jeden dostał karę w zawieszeniu. Wyrok jest prawomocny.

W 2012 r. ówcześni funkcjonariusze komendy w Siedlcach zatrzymali trzech mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Byli podejrzani o kradzież złotej biżuterii z jednego ze sklepów w Siedlcach. Podejrzani przyznali się do winy i zostali wypuszczeni na wolność, ale jeden z nich, 19-latek, po wyjściu popełnił samobójstwo. Jego rodzice uznali, że samobójstwo było efektem brutalnego przesłuchania na policji i o sprawie zawiadomili prokuraturę.

Dochodzenie prokuratorskie wykazało, że policjanci znęcali się nad zatrzymanymi, by wymusić zeznania. Podczas procesu w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wlkp. udowodniono, że policjanci bili zatrzymanych, używali paralizatorów, polewali ich wodą, zaklejali usta taśmą i grozili wywiezieniem do lasu. Podejrzani w żaden sposób nie prowokowali takiego zachowania – byli skuci kajdankami.

Sąd uznał, że oskarżeni złamali prawo i przekroczyli swoje uprawnienia, a ich zachowanie było brutalne i nieuzasadnione. Skazał ich na bezwzględne więzienie.

Jednak pełnomocnicy skazanych wnieśli apelację do Sądu Okręgowego w Kaliszu – ale ten podtrzymał wyrok skazujący. Sędzia uznał ich winnych znęcania się psychicznego i fizycznego nad zatrzymanymi i skazał na bezwzględne więzienie. Wiesław P., były naczelnik wydziału kryminalnego, został skazany na 2 lata i 2 miesiące więzienia oraz zakaz zajmowania funkcji kierowniczej w policji przez 5 lat, policjant Adam C. został skazany na 1 rok i 8 miesięcy więzienia, Grzegorz P. – na 1 rok i 10 miesięcy więzienia, a Jarosław K. – na 1 rok i 3 miesiące więzienia. Natomiast Grzegorz R. został skazany na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Grzegorzowi R. i Jarosławowi K. sąd zakazał wykonywania zawodu policjanta na trzy lata, Adamowi C. na 5 lat.

Policjanci nie przyznali się do winy. Cały czas twierdzili, że zatrzymani dobrowolnie przyznali się do kradzieży.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: