Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica

Kalisz: Kolejny szpital jednoimienny w Wielkopolsce

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o utworzeniu kolejnego szpitala jednoimiennego w Wielkopolsce. Opieka nad pacjentami wyłącznie z covid 19 będzie sprawowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

– Dziś w trybie natychmiastowym podjąłem decyzję o organizacji nowego szpitala jednoimiennego w Wielkopolsce. Moja decyzja ma związek z coraz większą liczbą zakażeń, do których dochodzi szczególnie na południu naszego województwa. Celem naszych działań jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognisk covid 19 – tłumaczy Łukasz Mikołajczyk.

Szpital im. Strusia, główny szpital zakaźny w regionie, ma obecnie zajętych 195 miejsc na 405, którymi dysponuje.  Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, poinformował wojewodę, że jeśli powtórzy się sytuacja z przewozem pensjonariuszy z DPS-ów, to szpital nie będzie mógł przyjąć innych pacjentów, bo nie będzie dla nich łóżek – jak o tym pisaliśmy. A ponieważ osób zakażonych przybywa, wojewoda podjął decyzję o przekształceniu kolejnego szpitala w jednoimienny szpital zakaźny.

Łukasz Mikołajczyk poinformował już o decyzji Ministerstwo Zdrowia RP, które zabezpieczyło 10 respiratorów. Obecnie w szpitalu w Wolicy przebywa 28 pacjentów, którzy zostaną przeniesieni do innych placówek. W nowym szpitalu jednoimiennym do dyspozycji pacjentów będzie blisko 100 łóżek.

Wojewoda podjął także decyzję o transporcie pacjentów z prywatnego Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu do szpitala jednoimiennego w Wolicy. Kierownictwo placówki, mimo przeszkolenia nowego personelu, odmówiło przyjęcia pomocy kadrowej.

– Dla wielu z nas to wielki czas próby. Na tę próbę nie można jednak narażać osób najsłabszych – dodaje Łukasz Mikołajczyk.

Szpital w Wolicy będzie drugą placówką jednoimienną. Pierwszą jest uruchomiony w marcu 2020 roku szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Obecnie w Wielkopolsce liczba zakażeń przekroczyła 1000 osób, zmarły 53 osoby, a 65 wyzdrowiało.

WUW, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze