Jeżyce OFF i ostatni koncert Sceny nad Rusałką. Na co warto się wybrać w Poznaniu?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Misia Furtak i ptakova na Scenie nad Rusałką, festiwale Jeżyce OFF i Wildeckie Lato Kulturalne, koncerty i spektakle na placu Wolności oraz V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa. W końcu sierpnia w Poznaniu czeka sporo atrakcji!

Poniedziałek, 21 sierpnia

Do zobaczenia na placu Wolności! – W co się bawić? warsztaty
Plac Wolności, Poznań
21 sierpnia @ 17:00

Warsztaty nastawione są na rozwijanie kreatywności indywidualnej i zespołowej. W zabawowej atmosferze, dostosowanej do osób w różnym wieku zrealizowane zostaną ćwiczenia ruchowe, literackie i teatralne, które pozwalają poznać integrującą moc wspólnego tworzenia. Prowadzi je Ula Kijak – reżyserka, aktorka, aktywistka, która od lat propaguje twórczość bez przemocy. Warsztaty otwarte. Nie obowiązują zapisy.

Wtorek, 22 sierpnia

FUN AFTERNOON with MIP / konwersacje, quiz i pokaz filmu “Czarna owca”
Franklin Templeton, ul. Przemysłowa 3
22 sierpnia @ 17:00

Spotkajmy się, żeby porozmawiać po polsku, angielsku i hiszpańsku. Zagrajmy razem w quiz wiedzy ogólnej o Polsce, ale przede wszystkim poznajmy się nawzajem! Na koniec obejrzyjmy razem polski film z angielskimi napisami i porozmawiajmy o nim w małych grupach. Możesz spędzić z nami całe popołudnie i wieczór albo przyjść tylko na jeden element programu. Jak Ci wygodnie i zależnie od tego, co Cię interesuje.

Jacek Hałas i Rodzinna Orkiestra Noiseband – koncert
Plac Wolności, Poznań
22 sierpnia @ 19:00

Jacek Hałas i Rodzinna Orkiestra Noiseband tworzą muzykę pomiędzy folkiem, klasyką a teatrem. Ich występy to fascynujące przedstawienia, a objechali z nimi niemal całą Europę. Wstęp wolny.

Środa, 23 sierpnia

Fenomen Barbie: projekcja filmu i dyskusja
Kino Pałacowe, Święty Marcin 80/82, Poznań
23 sierpnia @ 17:30

Program wydarzenia:
17:30 – Pokaz filmu “Barbie”
19:30 – Dyskusja
Panelistki:
Aleksandra Podżorska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw i znawczyni designu,
Prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska – pedagożka, socjolożka, edukatorka równościowa
ONLINE: Paulina Gałązka – aktorka, znana min. jako głos w polskim dubbingu filmu “Barbie”
Dyskusję poprowadzi: Elżbieta Grodzka, wicepełnomocniczka Wielkopolskiego Kongresu Kobiet, radna osiedla Górczyn.
Szczegóły tutaj

TOUR THE CASTLE IN ENGLISH
CK Zamek, Święty Marcin 80/82, Poznań
23 sierpnia @ 18:00

Visiting the Castle is a great history lesson. It is a journey that takes you back to the times of the imperial residence and allows you to experience the totalitarian architecture. Sightseeing with guides Grand Hall.
Szczegóły tutaj

DELFINEJA & PRZEMYSŁAW ŚLEDŹ – KONCERT
Pan Gar, Dom Tramwajarza 19/21, ul. Słowackiego, Poznań
23 sierpnia @ 20:00

KATERYNA YAKOVENKO lepiej znana jako Delfineja, aktorka, piosenkarka, poetka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka, organizatorka wieczorów twórczych i koncertów charytatywnych na Ukrainie, w Polsce i na Cyprze. Autorka piosenek o miłości, górach, pragnieniu wolności, a ostatnio także o wojnie.
PRZEMYSŁAW ŚLEDŹ – gitarzysta i kompozytor, wszechstronny i doświadczony nauczyciel. Współpracuje z artystami w zakresie aranżacji utworów, nagrań sesyjnych oraz koncertów. Posiada bogate doświadczenie sceniczne, gra znakomicie zarówno na gitarze akustycznej jak i elektrycznej.

Czwartek, 24 sierpnia

V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa
Międzynarodowe targi Poznańskie, Poznań
24-27 sierpnia @ 10:00-18:00

Piąty, jubileuszowy Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa po raz pierwszy odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

WILDECKIE LATO KULTURALNE 2023 cz. 2
Plac Marii Skłodowskiej-Curie, Poznań
24 sierpnia @ 17:00

Program:
godz. 17.00 – „Księżycowe opowieści” Teatr Małe Mi.
Zapraszamy młodszych widzów na pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Każda opowieść zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie odpowiada na nie w sposób mądry, zabawny, ciepły i przystępny dla najmłodszych widzów.
godz. 18.00 – „Echa” Teatr Migro
“Echa” przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań, do świata Kresów Wschodnich sprzed wojny i do czasów powojennych. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Dzień Niepodległości Ukrainy – koncert
CK Zamek, Dziedziniec Zamkowy, ul. Św. Marcin 80/82
24 sierpnia @ 19:00

Uroczysty koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Wystąpią ukraińscy i polscy wykonawcy.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie CK Zamek.
Szczegóły tutaj

Ptakova | Misia Furtak | 24.08 | Scena nad Rusałką
Scena nad Rusałką, Rusałka, Poznań
24 sierpnia @ 19:30

ptakova – Natalia Ptak, polska wokalistka, producentka muzyczna, kompozytorka i autorka tekstów. To wyrazisty głos muzyki alternatywnej, połączenie żywych instrumentów z elektroniką. Jej dotychczasową twórczość można usłyszeć w największych rozgłośniach radiowych. Śmiało i bez przeszkód pływa między mainstreamem a alternatywą. W listopadzie 2020 roku, pod skrzydłami Sony Music Entertainment Poland, ukazał się jej debiutancki album Suma Wszystkich Dźwięków, który stworzyła we współpracy z producentem Markiem Dziedzicem i Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem. Album spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród dziennikarzy i słuchaczy, a początkiem 2021 roku ptakova została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.
Misia Furtak – muzyczka, autorka i aktywistka. Razem z zespołem Très.B nagrodzona Paszportem Polityki za “umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa”. Jej droga zawodowa realizuje to profetyczne uzasadnienie. Misia meandruje między łagodnymi kompozycjami, przesterowaną gitarą i dosadnym, ironicznym przekazem. Ale łączy też role liderki i artystki, edukatorki i aktywistki, zwracając uwagę na konieczność zmian w branży muzycznej. Godzi twórcze współprace z przedstawicielami sceny alternatywnej, jazzowej i modern classical z gościnnymi występami u Janka Rapowanie. Za płytę Jana pt. „Bufor”, w której powstawaniu brała udział, podobnie jak za płytę „Chaos pełen idei” kwintetu Wojtka Mazolewskiego, na której gościnnie występuje, otrzymała złote płyty. Poza tym jest laureatką m.in. Fryderyka i nagrody miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Mario Penzar – recital organowy w ramach cyklu Staromiejskie Koncerty Organowe
Fara Poznańska, ul. Gołębia 1
24 sierpnia @ 19:30

Program:
J. S. Bach (1685-1750) Fantazja c-moll BWV 562
N. la Cour (*1944) De profundis
S. Preprek (1900 – 1982) Improvisata
F. Peeters (1903 – 1986) Elegie
J. Magdić (1937-2020) Oluja (“The Storm”)
J. S. Bach (1685-1750) Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731
J. S. Bach (1685-1750) Passacaglia i Fuga c-moll BWV 582

ZAMEK WIECZOREM – zwiedzanie z przewodnikiem/przewodniczką
CK Zamek, Święty Marcin 80/82, Poznań
24 sierpnia @ 20:00

Wieczorne zwiedzanie z przewodnikiem/ przewodniczką dedykowane dla tych, którzy preferują późniejsze godziny na aktywność. Zbiórka: Hol Wielki
Szczegóły tutaj

OFF Jeżyce 2023 – kino • warsztaty • muzyka
Jeżyce, Poznań
24-27 sierpnia @ 20:00-22:30

PROGRAM OFF JEŻYCE 2023:
Czwartek 24.08
20:30 – 22:00 | Kino Letnie: “Ahoj Sąsiedzi!” to wydarzenie, w ramach którego pokażemy kilka odcinków kultowej czechosłowackiej animacji o Pacie i Macie. Pokaz filmowy przygotowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie | WinoBramie / Twoja Wina
Uwaga: w razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony na inny termin.
Piątek 25.08
18:00 – 20:00 | Konkurs na najlepszy teledysk wykonawcy związanego z Poznaniem
“Muza z Fyrtla” + Koncert Willa Kosmos – zeszłoroczni laureaci | Sala Amarantowa / Dom Tramwajarza
20:30 – 22:00 | Kino Letnie: pokaz filmu “LATO ’85”, reż. François Ozon, fabuła, Francja 2020, 90’ | Stara Zajezdnia
Uwaga: w razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Sali Amarantowej w Domu Tramwajarza, gdzie mamy rezerwację w godzinach 20:00 – 23:00.
22:00 – 02:00 | DJ Set Nowesta | Dom Tramwajarza
Sobota 26.08
18:00 – 20:00 | Jeżycki Otwarty Ekran cz. I – Pokaz składający się z wybranych filmów krótkometrażowych zrealizowanych w Poznaniu | Dom Tramwajarza
20:30 – 22:30 | Kino Letnie: pokaz filmu “Alcarràs”, reż. Carla Simón, fabuła, Hiszpania, Włochy 2022, 120’ | Stara Zajezdnia
Uwaga: w razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Sali Amarantowej w Domu Tramwajarza, gdzie mamy rezerwację w godzinach 20:00 – 23:00.
22:00 – 02:00 | DJ Set TBH | Dom Tramwajarza
Niedziela 27.08
11:00 – 13:00 | Poranek filmowy dla dzieci, polsko-ukraiński + animacja | Dom Tramwajarza
18:00 – 20:00 | Jeżycki Otwarty Ekran cz. II – drugi pokaz składający się z wybranych filmów krótkometrażowych zrealizowanych w Poznaniu | Dom Tramwajarza
20:30 – 22:30 | Kino Letnie: pokaz filmu “Córka”, reż. Maggie Gyllenhaal, fabuła, USA, Izrael, Wielka Brytania, Grecja 2021, 121’ | Stara Zajezdnia
Uwaga: w razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Sali Amarantowej w Domu Tramwajarza, gdzie mamy rezerwację w godzinach 20:00 – 23:00.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: