Jednak zdejmiemy maseczki! Jest rozporządzenie rządu

koronawirus fot. DWOT
Od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczek na świeżym powietrzu. To już pewne: wyszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

Przypomnijmy, że minister Adam Niedzielski, przedstawiając plan łagodzenia obostrzeń w maju, powiedział o takiej możliwości, ale zastrzegł, że stanie się tak jedynie wtedy, gdy wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Liczba zakażeń już spadła poniżej 15, wynosi około 12 zakażeń na 100 tys. osób. Rada Ministrów wydała więc nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które znosi obowiązek zakładania maseczek od 15 maja. Opublikowano je w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z nim od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczek na świeżym powietrzu, nadal jednak obowiązkowe będzie noszenie maseczek w pomieszczeniach i w komunikacji publicznej, w sklepach, w kościele, na terenie cmentarza czy promenady. Na świeżym powietrzu będzie obowiązywało zachowanie odległości 1,5 metra i zakładanie maseczek tam, gdzie nie da się tej odległości zachować. W lokalach klienci są zobowiązani do zakrywania nosa i ust do momentu zajęcia swoich miejsc przy stoliku.

Maseczek nie muszą nosić także osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa i dzieci do ukończenia 5 roku życia.

Zgodnie z zapowiedziami od 15 maja będą też dostępne rozrywki kulturalne i sportowe na świeżym powietrzu, w tym plenerowe kina i teatry, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego i przy widowni zajętej w 50 proc.

Od dnia 15 maja do dnia 28 maja prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne wyłącznie na otwartym powietrzu, pod warunkiem udziału nie więcej niż 15 osób, zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami oraz zapewnienia, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.

Od 15 maja będzie możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej na zewnątrz. Będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 25, ale do limitu nie jest wliczany gospodarz imprezy oraz osoby z nim mieszkające, a także osoby zaszczepione przeciwko covid-19. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Dalsze łagodzenie obostrzeń będzie uzależnione od przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce.

Podziel się: