Jarocin: Koszenie trawników ograniczone do minimum

łąka kwietna fot. UMiG Jarocin
Skrzyżowania, pasy drogowe i miejsca reprezentacyjne. Tylko tam będą koszone trawniki tego lata w Jarocinie, a to kosiarkami ustawionymi na najwyższą możliwą wysokość. Taką decyzję podjęły władze miasta.

Według opinii Marzeny Jeleniewskiej-Jankowskiej, ogrodnika miejskiego, w okresach intensywnej suszy niskie koszenie trawnika prowadzi do nadmiernego pylenia z odsłoniętej powierzchni. Zbyt nisko przycięta trawa nie rozkrzewia się, a zaczyna zasychać.

– Ze względu na warunki pogodowe, z jakimi mamy do czynienia w chwili obecnej, wskazane jest, aby ograniczyć koszenie trawników do tych miejsc, w których jest to konieczne – podkreśla specjalistka.

Trawniki są więc koszone w w pasach drogowych oraz w okolicach skrzyżowań, aby poprawić widoczność i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego. Koszone są również trawniki w miejscach reprezentacyjnych, m.in. Park im. Majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego czy na Skwerze Pamięci.
– W tych miejscach będziemy utrzymywali jak najwyższą wysokość roślin, czyli koszenie będzie się odbywało z ustawieniem kosiarek na możliwie najwyższym poziomie podkreśla Jeleniewska-Jankowska. W ten sposób zapobiegniemy kwitnieniu traw, a jednocześnie utrzymamy pewną estetykę terenu.

Tereny zielone w miastach, w tym trawniki, są elementem tzw. małej retencji. Pozwalają na spowolnienie odpływu wód opadowych przez co odciążają sieć kanalizacyjną, regulują klimat miejski poprzez zwiększenie poziomu wilgotności i zmniejszenie zbyt wysokiej temperatury, pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Działają jak filtry, zatrzymujące szkodliwe pyły i zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu. Ze względów estetycznych, trawniki w mieście są koszone. Miejsca ze skoszonym trawnikiem wyglądają na zadbane i bardziej się podobają mieszkańcom, poprawiają też względy bezpieczeństwa m. in. w pasach drogowych. W okresach suszy bardzo duża część miast wstrzymuje koszenie terenów zieleni.

UMiG Jarocin