Jaką flagę wywiesić w Święto Niepodległości?

Teatralka fot. Sławek Wąchała
Choć wielu osobom wydaje się, że to takie proste – to jednak wystarczy spojrzeć na domy, by zorientować się, że większość z nas nie ma pojęcia o tym, jakie flagi i kiedy wieszać. Przeczytajcie, jeśli nie chcecie się ośmieszyć!

Przede wszystkim: flaga jest jedna i jest biało-czerwona. I taką powinniśmy wywiesić przed Świętem Niepodległości. Ale… nie na dachu. To miejsce jest zarezerwowane do wywieszania flag przez urzędy państwowe, na przykład przez urząd wojewódzki.

Jeśli dysponujemy jedynie takim masztem, na którym da się flagę powiesić tylko pionowo – pamiętajmy, że biały pas powinien być po lewej stronie, a konkretnie przy maszcie.

Gdy chcemy powiesić dwie flagi, polska powinna wisieć po lewej storni patrząc w kierunku budynku. Wieszając kilka flag zawsze należy pamiętać o tym, że to polska jest tą najważniejszą, ma wisieć w najważniejszym miejscu – ale wszystkie flagi powinny być tej samej wielkości i na masztach tej samej wysokości.

A jakie są te najważniejsze miejsca? Gdy wiszą trzy flagi – najważniejsze miejsce jest pośrodku. Gdy cztery – skrajne prawe, a gdy pięć – znów środkowe. gdy wieszamy więcej niż pięć flag, polska zajmuje obydwa skrajne miejsca w szeregu flag.

A czy można wywiesić biało-czerwoną z wizerunkiem orła? Przede wszystkim to nie jest flaga tylko bandera, więc prywatne osoby nie powinny jej wieszać. No chyba że chcą być uznane za polską placówkę dyplomatyczną za granicą, statek morski albo kapitanat portu. Wieszanie bandery z wyciętym trójkątem również nie jest wskazane – bo taką banderę wieszają polskie okręty wojenne.

Jakiekolwiek inne flagi: z napisem „Polska” i godłem, z orłem w koronie – bo i takie się trafiają – nie są żadnym symbolem Polski i nie mają nic wspólnego z polskimi barwami narodowymi. Ktoś, kto je powiesi, oznajmia wszem i wobec, że symbole Polski nie są dla niego tak ważne, jak chce pokazać – skoro nawet nie wie, jaką flagę powinien powiesić.

I co najważniejsze: flaga państwowa zawsze musi być czysta, z wyraźnymi kolorami. Gdy się zniszczy – nie wyrzuca się jej do śmieci, ale pali.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: