Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak zmieni się Poznań? Plany na najbliższe lata

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu zaprezentowała nowe studium zagospodarowania przestrzennego. Plany są ambitne i skonsultowane z mieszkańcami miasta. Jak zmieni się w przeciągu najbliższych lat?

Poznań przyszłości – ekologiczne i zielone miasto

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją dziś przed władzami dużych miast jest ich przystosowanie do zmieniającego się klimatu. Coraz bardziej upalne lata, ulewne deszcze oraz susze wymagają podjęcia odpowiednich kroków. Właśnie w tym kierunku ma zmienić się Poznań.

W nowym studium zagospodarowania przestrzennego poświęcono zieleni bardzo wiele miejsca – jej obszary będą nie tylko powiększane, ale też wzbogacane o nową roślinność i trasy rowerowe i spacerowe.

Miasto wielofunkcyjne

Kolejną ważną kwestią, która ma zmienić się w Poznaniu, jest uczynienie jego przestrzeni bardziej funkcjonalną i to w obrębie poszczególnych dzielnic. Mieszkańcy mają zyskać łatwy dostęp do wszelkich potrzebnych usług w bliższym sąsiedztwie, dzięki czemu ich potrzeby transportowe najprawdopodobniej zmaleją.

Mocny nacisk na lepszy transport

W Poznaniu zaplanowano wzmocnienie transportu zbiorowego poprzez rozbudowę istniejących sieci połączeń tramwajowych i autobusowych. Jednocześnie rozwijana będzie infrastruktura rowerowa. Ważną zmianą będzie również ograniczenie ruchu samochodowego w śródmieściu. Powstaną parkingi Park&Ride, nowe dworce kolejowe i przystanki komunikacji miejskiej – prace te będą oczywiście realizowane stopniowo, ale już teraz można wnioskować, że tak wzmocniony transport publiczny będzie łatwiej dostępny i wygodny. Dzięki temu z dowolnie położonego mieszkania w Poznaniu będzie można dotrzeć bez problemu do pracy, szkoły lub sklepu – w krótkim czasie, ekologicznie i wygodnie.

Rozwój nowych osiedli i wzmacnianie istniejących

W nowym studium zarysowano również plany na lokalizację ewentualnych nowych osiedli mieszkaniowych w Poznaniu – mają one powstawać przede wszystkim w pobliżu istniejącej infrastruktury miejskiej i w pobliżu terenów zielonych, by ich mieszkańcy od razu mogli korzystać z miejskich udogodnień, jak choćby z komunikacji miejskiej i dostępu do szerokiej palety usług.

Bardzo ważnym założeniem jest również chęć uczynienia poszczególnych osiedli niemal samowystarczalnymi – idea jest taka, by mieszkańcy mogli zaspokoić większość swoich codziennych potrzeb życiowych w najbliższej okolicy. Kluczową kwestią jest więc dostępność punktów handlowych i usługowych, ale też terenów zielonych (choćby w rozmiarze parków kieszonkowych).

Zaproponowane zmiany mają szansę zrewolucjonizować Poznań i uczynić to miasto gotowym na potrzeby mieszkańców, ale też na przemiany klimatyczne. W zielonym otoczeniu, w dobrze zagospodarowanej przestrzeni miejskiej nie zabraknie ani cienia w upalne dni, ani powierzchni biologicznie czynnych, które wchłoną nadmiar wody podczas burzy. Rozwinięty transport publiczny i rowerowy to szansa dla lepszej jakości powietrza – im sprawniej będzie funkcjonować komunikacja miejska, tym więcej osób faktycznie może się do niej przekonać. Pozostaje więc trzymać kciuki za realizację założeń studium.

Strona głównaLifestyleJak zmieni się Poznań? Plany na najbliższe lata