Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 2 maja, 2024

Jak trafić do kładki w Owińskach od strony Poznania? Miasto przygotowało mapę

Od końca lipca otwarta jest kładka przez Wartę łącząca i Owińska. Ale tak jak z Owińsk łatwo do niej trafić – tak dotarcie do niej od strony Poznania nie jest takie proste. Miasto więc przygotowało… mapę.

Od momentu otwarcia kładka w Owińskach budzi niesłabnące zainteresowanie, któremu trudno się dziwić. Powodów jest kilka: przede wszystkim kładka jest bardzo ładna i ma efektowny punkt widokowy, z którego można podziwiać zapierający dech widok na dolinę Warty, pobliskie Owińska, Puszczę Zielonkę, wieżę widokową na Dziewiczej Górze i wiele innych urokliwych miejsc.

Ważny jest też element praktyczny: to pierwsza przeprawa przez Wartę od opuszczenia granic Poznania, czyli mostu Lecha – następna jest dopiero w Bolechowie. I chociaż kładka jest przeznaczona tylko dla pieszych i dla rowerzystów, to i tak ma duże znaczenie komunikacyjne między oboma brzegami rzeki. Kto wątpi, powinien się tu wybrać i zobaczyć, jak duży jest tu ruch, nie tylko w weekendy. Już w w ciągu pierwszych dziesięciu dni otwarcia kładki odwiedziło ją 10 tys. osób, jak wyliczyła gmina Czerwonak.

Kładka to owoc współpracy trzech gmin: Czerwonaka, Poznania i Suchego Lasu. Jej jeden wylot jest w Owińskach w gminie Czerwonak, na wysokości zespołu pocysterskiego, a drugi w poznańskim Radojewie, blisko granicy Radojewa i gminy Suchy Las.
– Cieszę się, że w bliskim sąsiedztwie Poznania powstała infrastruktura, która umożliwia ciekawe rekreacyjne wycieczki w czasie wolnym – mówił 28 lipca, podczas oficjalnego otwarcia kładki, prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jednak z tą infrastrukturą chyba nie do końca wyszło tak jak powinno. Bo od strony Owińsk, owszem, łatwo do kładki można trafić, prowadzi do niej wygodna, nowa i oświetlona droga. Ale od strony Poznania sprawa przedstawia się znacznie gorzej.
“Na zachodnim brzegu można do niej dojechać lub dojść od strony Radojewa ul. Piołunową lub przedłużeniem ul. Nadwarciańskiej, jadąc z Naramowic” – wyjaśniają władze Poznania. – “Z końcowego przystanku tramwajowego przy ul. Błażeja do wejścia na kładkę jest około 7 kilometrów, natomiast z pętli Radojewo to tylko 2 km”.

Problemem jednak nie są odległości, ale jakość dróg prowadzących do kładki, w większości gruntowych i o bardzo różnej jakości. To powoduje, że pieszy czy rowerzysta, który nie zna zbyt dobrze terenu, może, jadąc wyboistą polną drogą bez jakichkolwiek oznaczeń, nabrać wątpliwości, czy aby na pewno zmierza w kierunku tak znanej i reklamowanej atrakcji turystycznej. Cóż, raczej jesteśmy przyzwyczajeni, że do atrakcji turystycznych prowadzą jeśli nie równie atrakcyjne, to przynajmniej przyzwoite drogi. Ale w tym przypadku tak jest tylko po stronie Owińsk…

Władze Poznania postanowiły jednak ułatwić życie turystom chcącym zobaczyć kładkę. Nie, nie wybudowały drogi. Przygotowały mapę, która jest dostępna na stronie miasta i która pokazuje proponowane trasy piesze lub rowerowe do kładki w Owińskach od strony Poznania. Można z niej korzystać na tablecie lub smartfonie, mapa pozwala także na pobranie śladów GPS dla proponowanych tras, żeby użytkownik się nie zgubił, podaje informację o rodzaju nawierzchni trasy – można ściągnąć zdjęcie wizualizacji – proponuje także miejsca warte zobaczenia w tej okolicy.

Miejmy nadzieję, że z czasem do kładki od strony Poznania będzie prowadzić także droga.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańJak trafić do kładki w Owińskach od strony Poznania? Miasto przygotowało mapę