Jacek Jaśkowiak Związek Miast Polskich fot. UMP

Jacek Jaśkowiak: Doszliśmy do takiego momentu, w którym nie można już milczeć

Związek Miast Polskich wybrał nowego prezesa i zarząd oraz przedstawił projekt budżetu. Podczas zgromadzenia Poznań był reprezentowany przez Grzegorza Ganowicza, który zastąpił Jacka Jaśkowiaka. Ten ostatni jak stwierdził, nie chce angażować ZMP w spory polityczne.

– Spotykamy się w wyjątkowym roku – roku zabójstwa jednego z nas, poprzedzonego nagonką w mediach publicznych. Uważam, że w takich okolicznościach należy opowiedzieć się po konkretnej stronie. Szanuję neutralność polityczną ZMP, dlatego między innymi poprosiłem radę miasta Poznania o zmianę, od dziś przedstawicielem Miasta Poznania w ZMP będzie Grzegorz Ganowicz – przywitał gości Jacek Jaśkowiak.

Następnie przedstawiciele ZMP wybrali prezesa związku na kolejną kadencję. Został nim Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, który funkcję prezesa pełnił również w poprzedniej kadencji (zastąpił na stanowisku Ryszarda Grobelnego).

Podczas obrad poruszony został temat tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, który również zasiadał w Związku Miast Polskich. – Wydaje mi się, że jeśli chodzi o natężenie emocji w polityce i związane z nimi przekraczanie granic, doszliśmy do takiego momentu, w którym nie można już milczeć – podkreślał Jacek Jaśkowiak. – Trzeba kontynuować to, co robił Paweł Adamowicz. W czerwcu razem podpisywaliśmy apel do innych prezydentów i burmistrzów o prowadzenie polityki zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu. Idźmy dalej tą drogą.

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy ponad 300 samorządów miejskich. Obecnie do Związku należą 304 miasta. Mieszka w nich prawie 75% miejskiej ludności kraju. Związek ma wpływ na tworzone w Polsce prawo. Przygotowane przez ZMP stanowiska i projekty zmian ustaw dotyczących samorządu są przedstawiane Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespołom roboczym, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom.

Autor: SS / UMP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze